Έχασε στις λεπτομέρειες με 74-71 ο Άρης στην Τουρκία

Την ήττα γνώρισε στην Τουρκία ο Άρης στην πρεμιέρα του EuroCup, καθώς η ομάδα του Πρίφτη λύγισε με 74-71 από την Τραμπζονσπόρ για τον 4ο όμιλο της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση, σε ένα παιχνίδι που μετέδωσε τηλεοπτικά η ΕΡΤ.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 37-31, 55-49, 74-71

Ο Άρης ισοφάρισε σε 64-64 τρία λεπτά πριν το τέλος, βρέθηκαν στο -1, 68-67, 1.21” πριν τη λήξη, αλλά οι Στιπάνοβιτς (19π.) και Χάρντι (14π.) έκαναν ό,τι χρειαζόταν για να πανηγυρίσει το θετικό αποτέλεσμα η ομάδα τους, με τη στατιστική να δείχνει ένα ισορροπημένο παιχνίδι σε όλους τους τομείς. Ο Τζερέλ Μακ Νιλ με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Άρη, ο Τζαμέλ Χάγκινς πέτυχε 14 πόντους (7ρ.), ενώ από 12 πέτυχαν οι Ουάιτ (9ρ.) και Ουότερς (8 ασίστ).

Χάγκινς και ΜακΝιλ σημείωσαν 5 και 4 πόντους αντίστοιχα για τον Άρη στην πρώτη περίοδο που είχε ελαφρά υπεροχή στα ριμπάουντ (9 έναντι 6 της Τραμπζονσπόρ), διάστημα στο οποίο, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε 5/14 δίποντα (35%).

Ο Μούρος με μία βολή διαμόρφωσε το 10-13, η Τραμπζονσπόρ ανέκτησε το προβάδισμα 15-14 με τον Ντάριους Τζόνσον Όντομ. Ο Σίμτσακ διαμόρφωσε το 15-16 για να βρει η ολοκλήρωση της 1ης περιόδου την τουρκική ομάδα να προηγείται, 17-16, με καλάθι του Ντουάιτ Χάρντι. Ο Σερτάκ Σανλί… μπήκε «καυτός» στη 2η περίοδο και με 5 σερί δικούς του πόντους, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +6, 22-16. Έκτοτε και μέχρι το ημίχρονο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης ακολουθούσε στο σκορ. Η τουρκική ομάδα πίεσε στην άμυνα, ο Στιπάνοβιτς έφτασε τους 11 πόντους στο ά μέρος, από 7 μετρούσαν οι Σανλί και Τζόνσον, ενώ ο Κινσεϊ εκτός από 6 πόντους μάζεψε και 7 ριμπάουντ. Ο Οκόρο Ουάιτ είχε 6 ριμπάουντ για τον Άρη που έδειχνε δυσκολία να βάλει την μπάλα στο καλάθι, για το 37-31, στο 20΄ με δίποντο του Κίνσεϊ.

Ο Χάρντι εκτόξευσε τη διαφορά στο +9 για τους γηπεδούχους, κάνοντας το 43-34 στο 23’30”, με τον Μακ Νιλ να μειώνει σε 47-44 με ανάποδο λέι απ. Ο Αμερικανός σκόρερ, μαζί με τον Κοέν και τον Τζερέλ ΜακΝιλ μείωσαν σε 50-49, όμως η ομάδα της Τραπεζούντας με σερί 5-0 προηγήθηκε 55-49, στο 30′. Με τον Ξανθόπουλο να κάνει 3 κλεψίματα στις αρχές της 4ης περιόδου ο Άρης προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο, όταν ο Ουάιτ διαμόρφωσε το 57-58 στα 7’12” για τη λήξη.

Η Τραμπζονσπόρ πήρε και πάλι προβάδισμα, 64-60, αλλά Χάγκινς και Ουάιτ ισοφάρισαν σε 64-64 στο 37ο λεπτό. Ο Στιπάνοβιτς διαμόρφωσε το 70-67, αλλά ο Κοέν έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στα 27″, όταν αστόχησε ελεύθερος για τρεις πόντους. Με 4/4 βολές του Ντουάιτ Χάρντι η ομάδα της Τουρκίας μπήκε με το δεξί στο EuroCup, 74-71.

Διαιτητές: Ρότσα (Πορτογαλία), Χιμένεθ (Ισπανία), Ρομάνο (Ισραήλ)

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ (Νέναντ Μάρκοβιτς): Τζόνσον-Όντομ 11 (1), Σανλί 9, Καντάν 4, Χάρντι 14 (2), Βελίτσκοβιτς, Ντεμιρέλ 4, Κίνσεϊ 9 (1), Γιλντιρίμ, Γκουλασλάν, Τοζ, Στιπάνοβιτς 19, Κούλιγκ 4

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος 3, Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβιτς, Ουάιτ 12 (2), Γουότερς 12, Ζάρας, Χάγκινς 14, Κοέν 8, Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, ΜακΝιλ 15

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ