Επική Λίβερπουλ 4-3 την Ντόρτμουντ και πρόκριση στους “4” του Europa League

Θρίλερ στο “Άνφιλντ” σε μία εξωπραγματική βραδιά με την Λίβερπουλ να πέφτει στο καναβάτσο από την Ντόρτμουντ στο πρώτο δεκάλεπτο χάνοντας με 0-2 και στο 57’ να δέχεται και τρίτο χτύπημα από τον Ρόις για το 1-3, ωστόσο οι παίχτες του Γιούργκεν Κλοπ βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσουν από την… κόλαση και να πετύχουν ένα σπάνιο θρίαμβο κερδίζοντας με 4-3 και μαζί την πρόκριση για τα ημιτελικά του Europa League.

Στα πέναλτι η Σεβίλη προκρίθηκε σε βάρος της Μπιλμπάο με 5-4, καθώς η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε με νίκη της Μπιλμπάο με 2-1 όπως είχε λήξει και το πρώτο ματς στο Σαν Μαμές. Στην ημίωρη παράταση δεν άλλαξε τίποτα και η πρόκριση κρίθηκε στη διασικασία των πέναλτι. Άνετες προκρίσεις πήραν η Σαχτάρ Ντόνετσκ και η Βιγιαρεάλ. Η κλήρωση θα γίνει αύριο Παρασκευή (15/4).

Αναλυτικά:

Λίβερπουλ-Ντόρτμουντ 4-3

Με δύο γρήγορα τέρματα στο πρώτο δεκάλεπτο (Μικιταριάν 5’, Ομπεμαγιάνγκ 9’) η Ντόρτμουντ πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό και έβαλε στα σχοινιά την Λίβερπουλ που πλέον έψαχνε τρία τέρματα. Οι «κόκκινοι» αντέδρασαν στο 48’ με τον Οριτζί να μειώνει σε 1-2, αλλά ο Ρόις στο 57’ ουσιαστικά κλείδωσε τη πρόκριση για την Ντόρτμουντ. Η Λίβερπουλ ωστόσο δεν είχε παραδώσει τα όπλα και στο 66’ με τον Κουτίνιο μείωσε 2-3, ενώ στο 78’ ο Σακό έφερε το ματς στα ίσια (3-3). Το ματς έγινε ροντέο στο φινάλε με τους «κόκκινους» να ψάχνουν το τέταρτο τέρμα που ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με την κεφαλιά του Λόβρεν  4-3 που ολοκλήρωσε το έπος της Λίβερπουλ παίρνοντας μια μεγαλειώδη πρόκριση για τα ημιτελικά. Η ομάδα του Μέρσεϊσάιντ με το σημερινό 4-3 διατήρησε το αήττητο που έχει απέναντι στις γερμανικές ομάδες στα ευρωπαϊκά κύπελλα (13 νίκες, 4 ισοπαλίες) και θα βρεθεί για 17η φορά στους ημιτελικούς των ευρωπαϊκών κυπέλλων.

Κίτρινες: Χούμελς, Πίστσεκ, Σμέλτσερ

Διαιτητής: Τσουνεΐτ Τσακίρ (Τουρκία)

Λίβερπουλ (Γ.Κλοπ): Μινιολέ, Λόβρεν, Σακό, Κλάιν, Λαλάνα (62΄ Άλεν), Κουτίνιο, Τσαν (80΄ Λούκας), Φιρμίνο (62΄ Στάριτζ), Μίλνερ, Οριγκί, Μορένο

Ντόρτμουντ (Τ.Τούχελ): Βαϊντενφέλερ, Πίστσεκ, Παπασταθόπουλος, Ρόις (82΄ Ράμος), Μχιταριάν, Καγκάουα (77΄ Γκίντερ), Ομπαμεγιάνγκ, Χούμελς, Κάστρο (82΄ Γκιουντογκάν), Βάιγκλ, Σμέλτσερ

Σαχτάρ Ντόνετσκ-Μπράγκα 4-0

Με το πέναλτι του Σρνα στο 25’ η Σαχτάρ απλοποίησε τα πράγματα για την πρόκριση της στα ημιτελικά, ενώ ο Ρικάρντο Φερέιρα στο 43’ με αυτογκόλ εδραίωσε τη νίκη των Ουκρανών. Ο χορός των τερμάτων συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος με τον Κοβαλένκο στο 50’ να πετυχαίνει το 3-0, ενώ στο 74’ πάλι ο Ρικάρντο Φερέιρα πέτυχε το δεύτερο αυτογκόλ ανεβάζοντας το σκορ στο 4-0 στην άνετη πρόκριση της Σαχτάρ.

Σπάρτα Πράγας-Βιγιαρεάλ 2-4

Περίπατο έκανε στη Πράγα το «κίτρινο υποβρύχιο» πετυχαίνοντας τρία γκολ στο ημίχρονο και κλειδώνοντας τη πρόκριση καθώς και στο πρώτο ματς είχε επικρατήσει με 2-1. Τα τέρματα της Βιγιαρέάλ πέτυχαν οι Μπακαμπού 5’, Καστεγέχο 43’, Σοριάνο 45’+1. Τέσσερα λεπτά μετά το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (49’) ο Μπακαμπού ξαναβρήκε δίχτυα για το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανεβάζοντας το σκορ στο 0-4. Στο 65’ ήρθε η καθυστερημένη αντίδραση της Σπάρτα με τον Ντότσκαλ  να μειώνει σε 1-4, ενώ στο 71’ ο Κρέιτσι μείωσε στο τελικό 2-4.

Σεβίλη-Μπιλμπάο 5-4 πεν. (1-2 κ.α.)

Στον ισπανικό «εμφύλιο» η Σεβίλη αν και βρέθηκε να χάνει από το τέρμα του Αντούριθ στο 57’ (0-1), αντέδρασε άμεσα και με τον Γκαμέιρο στο 59’ ισοφάρισε (1-1). Ωστόσο στο 80’ ο Ραούλ Γκαρθία με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έβαλε και πάλι την Μπιλμπάο μπροστά στο σκορ ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα (1-2). Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στη παράταση. Στον έξτρα χρόνο δεν άλλαξε τίποτα και τα πάντα κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι.