Επίλογος με νίκη 4-3 για την εθνική επί της Ουγγαρίας για το Euro 2016 (vid)

Το καλύτερο το άφησε για το τέλος η εθνική ομάδα. Μετά από 12 παιχνίδια χωρίς νίκη επιτέλους χαμογέλασε, νίκησε με 4-3 την Ουγγαρία στο Καραϊσκάκη, και είπε αντίο σε μια κακή πορεία στα προκριματικά του Euro 2016, γυρνώντας σελίδα.

Επιστέγασμα της προσπάθειας των ελλήνων διεθνών, η ιαχή «Ελλάς Ελλάς» που ακούστηκε μετά από αρκετό καιρό και πάλι από τους Έλληνες φιλάθλους.

Μία νίκη που τυπικά δεν άλλαξε κάτι στον προκριματικό όμιλο (η εθνική τερμάτισε τελευταία), όμως μπορεί να γίνει η απαρχή για ένα νέο ξεκίνημα για την εθνική, αρχής γενομένης από τα προκριματικά του Μουντιάλ που έπονται.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στο τελευταίο του παιχνίδι πέτυχε περισσότερα τέρματα από όσα είχε βάλει στα προηγούμενα εννέα!

Η εθνική μπήκε ορεξάτη και μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ με την σέντρα του Κίτσιου, η μπάλα έφτασε στον Σταφυλίδη που με ξερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στα πρώτα 20 λεπτά η εθνική κυριαρχούσε στο γήπεδο, αλλά στη συνέχεια οι Ούγγροι άρχισαν να ισορροπούν το ματς και στο 22’ απείλησαν με τον Μπόντε που έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα (24’) ο Πέλκας έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της εθνικής και στο 26’ η Ουγγαρία ισοφάρισε με την κεφαλιά του Λόβρεντσιτς. Στο 33’ το πλασέ του Γιούχας έφυγε λίγο άουτ και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Το δεύτερο μέρος ήταν εκπληκτικό καθώς εκτός από τα πέντε γκολ, είχε και αρκετές φάσεις. Στο 54’ με προβολή του Νέμεθ οι Ούγγροι πήραν το προβάδισμα 1-2, όμως δύο λεπτά αργότερα (56’) η εθνική είχε την απάντηση. Οι Μάνταλος, Μήτρογλου, Ταχτσίδης έκρυψαν τη μπάλα και ο τελευταίος με αριστερό σουτ νίκησε τον Κίραλι για το 2-2. Πάλι η Ουγγαρία στο 75’ προηγήθηκε με τον Νέμεθ, όμως στο 79’ ο Ταχτσίδης βρήκε τον Μήτρογλου και ο φορ της Μπενφίκα έφερε και πάλι το ματς στα ίσια 3-3. Στο 86’ ο Χολέμπς με καλοζυγισμένη σέντρα βρήκε τον Κονέ που με κεφαλιά νίκησε τον Κίραλι για το 4-3 και έφερε ξανά μετά από καιρό τα χαμόγελα στην εθνική ομάδα.

Διαιτητής: Ιβάν Μπέμπεκ (Κροατία)

Κίτρινες: Χολέμπας, Μόρας – Γιούχας, Έλεκ, Νέμεθ, Μπόντε, Φιόλα

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Τσάνας): Καρνέζης, Κίτσιου, Σταφυλίδης (35΄ Χολέμπας), Μόρας, Παπασταθόπουλος (63΄ Τζανετόπουλος), Πέλκας, Μάνταλος (72΄ Κονέ), Ταχτσίδης, Σάμαρης, Φορτούνης, Μήτρογλου.

Ουγγαρία (Μπερντ Στορκ): Κίραλι, Κάνταρ, Φιόλα, Έλεκ, Τζούτζακ (71΄ Κάλμαρ), Νέμεθ, Γκέρα (71΄ Νάγκι), Μπόντε, Λεάντρο, Γιουχάζ, Λόβρενσιτς (61΄ Νίκολιτς).

ΠΗΓΕΣ: ΕΡΤ, ΑΠΕ-ΜΠΕ