Γκολ και θέαμα στη νίκη του Παναθηναϊκού (4-2)

Προβλημάτισε ο Παναθηναϊκός, ωστόσο έφτασε στη νίκη με 4-2 επί του Παναιτωλικού στην άδεια από κόσμο Λεωφόρο λόγω τιμωρίας για την 16η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Τα τέρματα του Παναθηναϊκού πέτυχαν οι Αμπέντ (6’, 90’+) και Πέτριτς (11’, 51’), ενώ για τους Αγρινιώτες σκόραραν οι Βιγιαφάνες (2’) και Μαρκόφσκι (16’).

«Τρελό» παιχνίδι έγινε ειδικά στα πρώτα δεκαέξι λεπτά όπου το σκορ ήταν 2-2 και είχαν χαθεί δύο μεγάλες ευκαιρίες. Ο Παναιτωλικός βρήκε δίχτυα μόλις στο 2ο λεπτό με τον Βιγιαφανές (0-1), αλλά οι «πράσινοι» απάντησαν στο 6’ με τον Αμπέντ που ισοφάρισε (1-1). Δύο λεπτά αργότερα (8’) οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι όταν ο Πάουλο σούταρε και ο Στιλ έδιωξε δύσκολα με τη βοήθεια του δοκαριού. Στο 11’ ο Πέτριτς έδωσε το προβάδισμα του σκορ στον Παναθηναϊκό (2-1), όμως στο 16’ ο Μαρκόφσκι με κοντινή προβολή έφερ3ε πάλι το ματς στα ίσια (2-2). Στο 31’ ο Κυριακίδης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Πέτριτς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλη μια ευκαιρία πριν το τέλος του ημιχρόνου με το μονοκόματο σουτ του Ουαρντά μέσα από την περιοχή που έφυγε άουτ.

Με βολέ του Πέτριτς στο 51’ ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι το προβάδισμα στο σκορ (3-2), ενώ στο 68΄’οπι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με τον Κάπελ που βρέθηκε αμαρκάριστος αλλά αστόχησε. Στο 90’ ο Παναιτωλικός άγγιξε την ισοφάριση με τον Κάπελ, (έδιωξε με προβολή ο Ταυλαρίδης σε κόρνερ) και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αμπέντ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Κίτρινες: Εσιέν, Αμπέντ – Κάπελ, Μύγας

Διαιτητής: Αθ. Τζήλος

Παναθηναϊκός (Α.Στραματσόνι): Στιλ, Βέμερ, Ταυλαρίδης, Τελάντερ, Νάνο, Εσιέν, Αμπέντ, Πράνιτς, Κλωναρίδης (63΄ Καλτσάς), Καρέλης (83΄ Μπεργκ), Πέτριτς (76΄ Λαγός)

Παναιτωλικός (Γ.Ματζουράκης): Κυριακίδης, Μάρτιν (87΄ Καμαρά), Κούσας, Βιγιαφάνες (79΄ Βασιλείου), Κάπελ, Παπάζογλου, Μάκος, Μαρκόφσκι, Μάρκος Πάουλο, Μύγας, Ουαρντά