Η Ντόρτμουντ “ξέσπασε” στην Άϊντραχτ με 4-1

Λίγα 24ωρα από την ήττα από τον ΠΑΟΚ που της στέρησε την πρώτη θέση στον όμιλο του Europa League, η Μπορούσια Ντόρτμουντ συνέτριψε με 4-1 στην έδρα της την Άϊντραχτ Φρανκφούρτης για την 16η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα και διατήρησε την διαφορά της στο -5 από την (πάντα) πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου.

Στον πάγκο βρέθηκε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, που αντικατέστησε στο 79΄ τον Χούμελς.
Η αντεπίθεση που έχει ξεκινήσει η Άουγκσμπουργκ για να ξεφύγει μία και καλή από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας συνεχίστηκε και σήμερα. Στην WWK Arena η γηπεδούχος ομάδας επιβλήθηκε 2-1 της Σάλκε με γκολ του Βραζιλιάνου, Καϊούμπι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, έμεινε για 4ο ματς αήττητη (2 νίκες, 2 ισοπαλίες) και απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού.
Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:
Μάιντς-Στουτγκάρδη 0-0
Μπάγερν Μονάχου-Ινγκολστατ 2-0
(65΄ Λεβαντόφσκι, 75΄ Λαμ)
Χοφενχάιμ-Ανόβερο 1-0 (30΄ Σμιντ)
Ντάρμστατ-Χέρτα Βερολίνου 0-4 (12΄, 50΄ Ιμπίσεβιτς, 26΄ Πλάτενχαρντ, 77΄ Καλού)
Βόλφσμπουργκ-Αμβούργο 1-1 (78΄ Άρνολντ – 21΄ Μίλερ)
Βέρντερ Βρέμης-Κολονία 1-1 (4΄ Βέστεργκααντ – 79΄ Σβέντο)
Λεβερκούζεν-Γκλάντμπαχ 5-0 (30′, 66′ Κίσλινγκ, 63′, 75′, 76′ Ερνάντες)
Αουγκσμπουργκ-Σάλκε 2-1 (34΄ Χονγφκ Γέονγκ-Χο, 90΄+2 Καϊούμπι – 70΄ Κολάσινατς)
Ντόρτμουντ-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 4-1 (24΄ Μχιταριάν, 57΄ Ομπαμεγιάνγκ, 61΄ Χούμελς, 86΄ Ράμος – 6΄ Μέιερ)