“Λευκή” ισοπαλία για Ξάνθη και ΑΕΚ (0-0)

Χωρίς τέρματα (0-0) ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Ξάνθης με την ΑΕΚ στα Πηγάδια για την δεύτερη αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα.

Για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα η Ξάνθη έμεινε στο 0-0 (είχε προηγηθεί η αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ την πρώτη αγωνιστική), ενώ η ΑΕΚ για δεύτερο ματς κράτησε ανέπαφη την εστία της μετά τη νίκη με 3-0 επί του Πλατανιά την πρώτη αγωνιστική.

Η ΑΕΚ είχε την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους και να φτάσει με αξιώσεις στην εστία της Ξάνθης.

Οι πολλές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου ήταν το χαρακτηριστικό του πρώτου ημιχρόνου όπου δεν υπήρξαν μεγάλες φάσεις στις δύο εστίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ πίεσε τους γηπεδούχους, αλλά δύσκολα έφτανε σε σημείο βολής καθώς οι παίχτες της Ξάνθης είχαν οπισθοχωρήσει και απομάκρυναν τους κινδύνους. Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Αραβίδης δεν πρόλαβε να βάλει τη προβολή, ενώ η μπάλα πέρασε μπροστά και από τον Βάργκας, στη πιο αξιόλογη φάση της ΑΕΚ. Στα υπόλοιπα λεπτά και μέχρι το τέλος το μοτίβο δεν άλλαξε, η ΑΕΚ συνέχιζε να ψάχνει το γκολ χωρίς όμως τη μεγάλη φάση.

Διαιτητής: Κύζας (Δράμας)

Κίτρινες: Καπετάνος, Βασιλακάκης, Μπέρτος, – Τζανετόπουλος, Γκάλο, Βάργκας, Αραβίδης.

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Τσενάμο, Μπέρτος, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Χερέα (55′ Μπαξεβανίδης), Φλίσκας, Καπετάνος (80′ Ράνος), Καρυπίδης, Ντιμιτρόφ (46′ Παπαστεριανός).

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Μπαρόχα, Σοϊλέδης, Τζανετόπουλος, Κολοβέτσιος, Γκάλο, Γιόχανσον, Σιμόες, Μπαρμπόσα (79′ Ανάκογλου), Βάργκας (69′ Κρισάντους), Πλατέλλας, Αραβίδης (87′ Μπουονανότε).

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Φωτογραφία: eurokinissi/actionimages