Λύγισε στη παράταση ο Ολυμπιακός από την Άντερλεχτ (1-2)

Αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Europa League ο Ολυμπιακός καθώς ηττήθηκε στη παράταση με 2-1 από την Άντερλεχτ που συνεχίζει στη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε 1-0 με το γκολ του Φορτούνη με πέναλτι στο 29’ που ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα στις Βρυξέλλες, αλλά στο 103’ ο Ατσεαμπόνγκ νίκησε τον Ρομπέρτο και ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 111’ ο ίδιος πέτυχε και το νικητήριο τέρμα των Βέλγων.

Δυνατά μπήκε ο Ολυμπιακός στο ματς ψάχνοντας από τα πρώτα λεπτά το γκολ με το οποίο θα ισοφάριζε το σκορ του πρώτου αγώνα και θα του έδιωχνε το άγχος για την συνέχεια του αγώνα. Στο 8ο λεπτό, ο γκολκίπερ των Βέλγων είπε όχι στο πλασέ του Ιντέγε ο οποίος βρέθηκε μόνος αμαρκάριστος στην πλάτη της άμυνας. Ένα λεπτό αργότερα (9’), ο Ντουρμάζ έβγαλε τον Φορτούνη τετ α τετ με τον Πορτό, όμως και σε αυτήν την περίπτωση ο έμπειρος γκολκίπερ απέκρουσε με τα πόδια. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Προτό απέκρουσε με εκτίναξη το μακρινό βολέ του Ντουρμάζ κρατώντας και σε αυτήν την περίπτωση το μηδέν για την εστία του. Στο 16’, το κόρνερ του Φορτούνη πέρασε χωρίς να μπορέσουν οι Ντα Κόστα και Καμπιάσο να βρουν σωστά την μπάλα.

Το πολυπόθητο γκολ για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 29’ με τον Φορτούνη να νικάει τον Προτό από το πέναλτι (χέρι του Μποτζί) που έβαλε τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού. Οι παίχτες του Μάρκο Σίλβα συνέχισαν να πιέζουν και να ψάχνουν και το δεύτερο τέρμα, όμως οι Βέλγοι έκλειναν τους διαδρόμους και έκαναν για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία τους στο 37ο λεπτό όταν η μπάλα από την κεφαλιά του Τζούρισιτς πέρασε αρκετά μέτρα εκτός, ενώ στο 44’ ο Ντα Κόστα έκοψε την κεφαλιά του Μποντζί από κοντινή απόσταση μετά από φάουλ των Βέλγων.

Οι Βέλγοι στο 51ο λεπτό είχαν την πρώτη τους ευκαιρία στον αγώνα, όμως το σουτ του Μποτζί απέκρουσε σταθερά ο Ρομπέρτο. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Ολυμπιακός έχασε μοναδική ευκαιρία για να αποκτήσει σοβαρό προβάδισμα, όμως παρά την εξαιρετική εναλλαγή της μπάλας από τους Ντομίνγκεζ και Πουλίδο, ο τελευταίος δεν μπόρεσε με αριστερό πλασέ να παραβιάσει για δεύτερη φορά την εστία του Προτό με την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω από αριστερό δοκάρι. Στο 59ο λεπτό ο Φορτούνης από καλή θέση δεν πρόλαβε να σουτάρει μέσα από την περιοχή με αποτέλεσμα οι αμυντικοί των Βέλγων να διώξουν σε κόρνερ. Στο 63` σουτ του Τζούρισιτς έδιωξε ο Ρομπέρτο, νέο σουτ του Μπούτνερ έδιωξε και πάλι ο Ισπανός γκολκίπερ, ο οποίος ένα λεπτό αργότερα θα πρέπει να καρδιοχτύπησε όταν είδε τον Ναχάρ να σημαδεύει το αριστερό δοκάρι της εστίας του με κοντινό σουτ.

Η απάντηση του Ολυμπιακού στο «καυτό» δίλεπτο της Άντερλεχτ ήταν το σουτ του Τσόρι Ντομίνγκες στο 77ο λεπτό που απέκρουσε ο Προτό, για να έρθει η μεγάλη φάση της Άντερλεχτ στο 89ο λεπτό. Σε ένα από τα πολλά γεμίσματα στην εστία των «ερυθρολεύκων» στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ομάρ φάνηκε να ελέγχει την μπάλα όμως αυτή κατέληξε στον αμαρκάριστο Ασαεμπόνγκ. Ο Γκανέζος μέσος πλάσαρε τον Ρομπέρτο από πλάγια θέση όμως ο Ισπανός γκολκίπερ απέκρουσε με εντυπωσιακή έξοδο σώζοντας την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση.

Στο 3ο λεπτό (από τα συνολικά έξι λεπτά) των καθυστερήσεων ο Προτό είπε «όχι» στο σουτ με καλές προϋποθέσεις του Σεμπά, στην αμέσως επόμενη φάση ο Ιντέγε  δεν μπόρεσε από κοντά με κεφαλιά να κάνει κάτι καλό, ενώ στην τελευταία φάση των καθυστερήσεων ο Φορτούνης και πάλι ήταν άστοχος με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην παράταση.

Ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη του έξτρα χρόνου, ο διαιτητής Χάντερ δεν είδε πέναλτι στο πεντακάθαρο τράβηγμα του Μποτία από τον Ντεντόνκερ, για να έρθει η απόλυτη ψυχρολουσία στο ερυθρόλευκο στρατόπεδο στο 103ο λεπτό. Από τα συνεχόμενα παιδαριώδη λάθη των αμυντικών του Ολυμπιακού, η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Ατσεαμπόνγκ, ο οποίος με περίτεχνο τρόπο πέρασε την μπάλα από το… μάτι της βελόνας, στέλνοντάς της στα δίχτυα του Ρομπέρτο (1-1).

Νέο μακρινό ευθύβολο σουτ του Τσόρι Ντομίνγκες, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης, απέκρουσε και πάλι ο Προτό, για να έρθει και το δεύτερο γκολ της Άντερλεχτ στο 111ο λεπτό. Από λάθος του Ζντιέλαρ στο κέντρο του γηπέδου, οι Βέλγοι βγήκαν στην αντεπίθεση και ο Ατσεαμπόνγκ με υποδειγματικό πλασέ παραβίασε και πάλι την εστία του Ρομπέρτο (1-2).

Κίτρινες κάρτες: Μαζουακού, Μποτία, Τσόρι Ντονίνγκες – Μποτζί, Μπούτνερ, Ντεντόνκερ, Ναχάρ, Ασαεμπόνγκ, Μπατζί

Διαιτητής: Άρνολντ Χάντερ (Β. Ιρλανδία)

Ολυμπιακός (Σίλβα): Ρομπέρτο, Ομάρ, Μαζουάκου, Ντα Κόστα, Μποτία, Καμπιάσο (67` Ζντιέλαρ), Μιλιβόγιεβιτς, Φορτούνης, Ντουρμάζ (50` Τσόρι Ντομίνγκες), Πουλίδο (83` Σεμπά), Ιντέγιε.

Άντερλεχτ (Χάσι): Προτό, Ντεσάχτ, Μποτζί, Ναχάρ, Μπατζί, Πρατ, Τζούρισιτς (81` Σουάρες), Ατσεαμπόνγκ, Μπούτνερ (91` Νουϊτινκ), Ντεντόνκερ (97` Ντεφούρ), Οκάκα.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi/actionimages (ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ ΜΑΡΚΟΣ)