Μακ και Όλσεν έδωσαν ελπίδες στον ΠΑΟΚ- ήττα από Λοκομοτίβα (2-1)

Το γκολ του Μακ στις καθυστερήσεις (90’+) αλλά και οι καθοριστικές επεμβάσεις του Όλσεν κρατούν τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι της πρόκρισης στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League. Ο δικέφαλος έχασε με 2-1 από την Λοκομοτίβα στο Ζάγκρεμπ και θα διεκδικήσει την πρόκριση στη Τούμπα (23/7) όπου θέλει νίκη ή με 1-0 ή με δύο γκολ διαφορά.

Οι Κροάτες είχαν προβάδισμα ασφαλείας για τη πρόκριση από το πρώτο κιόλας ημίχρονο με τα τέρματα των Κόλαρ (30’) και Αντριγιάσεβιτς (45’), όμως το τέρμα του Μακ στις καθυστερήσεις διαφοροποίησε τα δεδομένα.

Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή της μπάλας και την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά δεν μπορούσε να βρει κενούς χώρους για να γίνει απειλητικός και όταν οι γηπεδούχοι έβγαιναν στη κόντρα, κάθε φορά που πατούσαν περιοχή προκαλούσαν πονοκεφάλους στον Τούντορ. Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ πρέπει να ζήλεψε τους συμπατριώτες του για την ευκολία που άνοιγαν την άμυνα των ασπρόμαυρων και παράλληλα για τον τρόπο με τον οποίο αμύνονταν καθώς δεν έδιναν την ευκαιρία στους παίχτες του ΠΑΟΚ να γίνουν εύκολα απειλητικοί.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήταν για τον ΠΑΟΚ μόλις στο 6ο λεπτό όταν η σέντρα-σουτ του Μακ κατέληξε στο δοκάρι. Στο 15’ νέα ευκαιρία για τους ασπρόμαυρους με τον Σαλπιγγίδη να μην προλαβαίνει να κάνει τη προβολή. Στο 21’ ο Μακ βρέθηκε φάτσα με το τέρμα, όμως ο Ζελένικα τον νίκησε κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Η Λοκομοτίβα δεν είχε φανεί μέχρι εκείνο το λεπτό όμως κόντρα στη ροή του αγώνα στη πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε άνοιξε το σκορ. Ακριβώς με τη συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου, Ο Κόλαρ έπιασε στον ύπνο την άμυνα του ΠΑΟΚ και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Όλσεν για το 1-0. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να απαντήσει άμεσα και στο 36’ ο Πέλκας έβγαλε φάτσα τον Κίτσιου με το τέρμα, αλλά το πλασέ του έφυγε έξω και η ευκαιρία χάθηκε. Στο 40’ νέα αναμπουμπούλα στην άμυνα του ΠΑΟΚ ο Μάριτς βρέθηκε σε θέση βολής, όμως ο Βίτορ απομάκρυνε σωτήρια, ωστόσο λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου η Λοκομοτίβα έβαζε τις βάσεις για τη νίκη αλλά και για την πρόκριση. Από κόρνερ στο 45’ ο Αντριγιάσεβιτς με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Όλσεν για το 2-0.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και έψαξε το γκολ για να ξαναμπεί στο ματς, χάνοντας καλή ευκαιρία στο 49’ με τον Σκόνδρα. Νέα ευκαρία χαμένη για τον ΠΑΟΚ στο 55’ με τον Ζελένικα να αποκρούει το σουτ του Σαλπιγγίδη και τους αμυντικούς να διώχνουν στη συνέχεια στο σουτ του Κίτσιου. Στο 75’ ο Όλσεν κράτησε το σκορ στα επίπεδα του 2-0 καθώς είχε σωτήρια επέμβαση στο πλασέ του Μπεγκόνια μέσα από τη περιοχή, ενώ στο επόμενο λεπτό (76’) πάλι ο Σουηδός κίπερ έκλεισε το οπτικό πεδίο στον Μίσιτς που σούταρε από πλάγια θέση και η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να μένει από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά, όμως έμεινε «ζωντανός» στη διεκδίκηση της πρόκρισης χάρη στην εξαιρετική μπαλιά-τρύπα του Μυστακίδη στη πλάτη της άμυνας όπου ο Μακ βρέθηκε τετ α τετ και πλάσαρε για το τελικό σκορ 2-1.

Διαιτητής: Γιούρι Μοζαρόφσκι (Ουκρανία)

Κίτρινες κάρτες: Αντριάσεβιτς, Σόβσιτς, Τζαβέλλας.

Λοκομοτίβα: Ζελένικα, Μπάρτολετς, Μρτσέλα, Σόβσιτς (92΄ Καπάν), Μπεγκόνια, Μάριτς (73΄ Μίσιτς), Μπρούτσιτς, Πρένγκα, Κόλαρ (65΄ Ντόλεζαλ), Αντριάσεβιτς, Λέκο.

ΠΑΟΚ: Ολσεν, Σκόνδρας (79΄ Ρατς), Τζαβέλλας, Κόστα, Βίτορ, Κάτσε, Τζιόλης (60΄ Μαντούρο), Μακ, Κίτσιου, Πέλκας, Σαλπιγγίδης (68΄ Μυστακίδης).

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ