Μια ανάσα από τον τίτλο ο ΠΑΟΚ, δεύτερη νίκη με 3-1 σετ επί του Φοίνικα

Μετά από έναν συναρπαστικό σε εξέλιξη αγώνα που έγινε στο κλειστό της Πυλαίας ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 σετ επί του Φοίνικα Σύρου στον δεύτερο τελικό των play off της Volley League και με 2-0 νίκες θέλει άλλη μία για να στεφθεί για δεύτερη σερί χρονιά πρωταθλητής Ελλάδος στο βόλεϊ.

Τα σετ: 25-21, 17-25, 25-23, 25-18

Ο «δικέφαλος του βορρά» μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και πήρε το πρώτο σετ με 25-21, όμως με αντεπίθεση διαρκείας η ομάδα της Σύρου κυριάρχησε στο δεύτερο σετ με 25-17, ενώ έφτασε πολύ κοντά να πάρει και το τρίτο, όμως στις λεπτομέρειες η πλάστιγγα έγειρε προς την μεριά των γηπεδούχων που πήραν τελικά το σετ με 25-23.
Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε απόλυτα στο μπλοκ απέναντι στον Φοίνικα Σύρου που δεν μπορούσε να πάρει πόντους από το σερβίς, ούτε καν να δυσκολέψει την υποδοχή των παικτών του ΠΑΟΚ που πήραν το σετ και μαζί τη νίκη που τον φέρνει αγκαλιά πια με το πρωτάθλημα.
Ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος για τη Μ. Δευτέρα (25/04) στις 19:00 στην Σύρο.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 13, Κουρνέτας 1 (1 άσος), Σεπέδα 22, Λι 9 (1 άσος), Σμαραγδής 2 (1 άσος), Γιαμπλόνσκι 11, Γκαράς (λ – 50%) / Ντίνας, Τερζής 1, Εφραιμίδης 1, Τακουρίδης 4 (2 άσοι).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Φέργκιουσον 5, Πάρις 4 (3 άσοι), Ντόκιτς 16 (2 άσοι), Λάππας 3, Ανδρεάδης 7 (1 άσος), Παπαδόπουλος 11, Ζήσης (λ – 36%) / Ηλίας, Χαραλαμπίδης, Κάλντγουελ 12, Μάρκου.