Μια νίκη απέχει από τον τίτλο η Μπάγερν

Την ευκαιρία να «σφραγίσει» τον τίτλο στη Bundesliga το Mεγάλο Σάββατο κόντρα στη Γκλάντμπαχ, μέσα στην «Αλιάνς Αρίνα», θα έχει η Μπάγερν, καθώς με τα γκολ των Βιδάλ και Ντάγκλας Κόστα οι Βαυαροί πέρασαν από το Βερολίνο με 1-0 επί της Χέρτα, διατήρησαν το +7 από τη Ντόρτμουντ που έκανε «περίπατο» στη Στουτγκάρδη (3-0) και με νίκη στις 30 Απριλίου επί της Μπορούσια Μενχενγκλάντμπαχ θα πανηγυρίσουν μέσα στο «σπίτι» τους, ενώ θα απομένουν άλλες δύο αγωνιστικές.

Τεράστιο βήμα για την παραμονή της στην κορυφαία κατηγορία της χώρας έκανε η Άουγκσμπουργκ με το «διπλό» στην «Φολκσβάγκεν Αρίνα» επί της Βόλφσμπουργκ (2-0).

Με μία απίθανη ανατροπή μέσα σε επτά λεπτά, η Λεβερκούζεν νίκησε στο Γκελζενκίρχεν 3-2 τη Σάλκε, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος, και πλέον είναι το ακλόνητο φαβορί για την κατάληψη της τρίτης θέσης, που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Champions League. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 στο ημίχρονο, όπου μάλιστα έχασαν και πέναλτι με τον Χούντελααρ (απέκρουσε ο Λένο), αλλά στις αρχές του β΄ μέρους η Μπάγερ πέτυχε τρία γκολ από το 54΄ έως το 60΄, «γύρισε» το ματς και πήρε την πολύτιμη νίκη. Οι «ασπιρίνες» ξέφυγαν πέντε βαθμούς από τη Χέρτα, που νωρίτερα έχασε στο Βερολίνο 2-0 από τη Μπάγερν, και πλέον είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την τρίτη θέση, ενώ οι «βασιλικοί μπλε» μάλλον θα πρέπει να συμβιβαστούν με μία θέση στο Europa League της νέας περιόδου.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ έχουν ως εξής:
Αμβούργο-Βέρντερ Βρέμης 2-1 (5΄,32΄ Λασόνγκα – 65΄ πεν. Ουγιά)
Κολονία-Ντάρμστατ 4-1 (4΄,35΄ Μοντέστε, 52΄,75΄ Ρίσε – 12΄ Γκόντορφ)
Ινγκολστατ-Ανόβερο 2-2 (10΄ Μοράλες, 25΄ Χάρτμαν – 58΄ Σακάι, 82΄ Κιγιοτάκε)
Χέρτα Βερολίνου-Μπάγερν Μονάχου 0-2 (48΄ Βιδάλ, 79΄ Κόστα)
Στουτγκάρδη-Ντόρτμουντ 0-3 (21΄ Καγκάουα, 45΄ Πούλσιτς, 56΄ Μχιταριάν)
Βόλφσμπουργκ-Αουγκσμπουργκ 0-2 (1΄ Φινμπόγκασον, 57΄ Αλτιντόπ)
Σάλκε-Λεβερκούζεν 2-3 (14΄ Τσούπο-Μότινγκ, 29΄ Σανέ – 54΄ Μπραντ, 56΄ Μπελαραμπί, 60΄ Ερνάντες)