MotoGP: Nίκη Quartararo, τραυματισμός Marquez

Το MotoGP επέστρεψε και το έκανε με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο. Οι αναβάτες, μετά την πολύμηνη αποχή από τη σέλα των πρωτότυπων μοτοσυκλετών τους, κάθε άλλο παρά μουδιασμένοι ήταν. Προσέφεραν μοναδικό θέαμα, απίστευτες μάχες, αμέτρητες αλλαγές θέσεων κι ήταν μόλις ο 1ος αγώνας! Μεγάλος νικητής ο Fabio Quartararo με την Petronas Yamaha ενώ δεν έλλειψαν οι μάχες και οι πτώσεις.

MotoGP: Nίκη Quartararo, τραυματισμός MarquezΜε το πράσινο φως της εκκίνησης ο Maverick Vinales τέθηκε επικεφαλής. Ο Jack Miller ξεκίνησε πολύ δυνατά αλλά σύντομα βρέθηκε πίσω από τον Marc Marquez ενώ έδαφος έχασε ο Fabio Quartararo. Δυνατός στο ξεκίνημα ήταν και ο Francesco Bagnaia. Στο 2ο γύρο ο Marc Marquez επιτέθηκε για να περάσει στην κορυφή και να επιβάλλει το δικό του ρυθμό. Σύντομα όμως, ένα έκανε λάθος που του κόστισε την πρωτοπορία αλλά μας χάρισε ένα απίστευτο στιγμιότυπο. Έσωσε μια πτώση που για κάποιον άλλον αναβάτη θα ήταν σίγουρη, μπήκε στο χώμα, δεν έπεσε και επέστρεψε στην πίστα. Από την 1η θέση βρέθηκε στη 16η κι εκεί άρχισε η μεγάλη αντεπίθεση.

MotoGP: Nίκη Quartararo, τραυματισμός MarquezΕν τω μεταξύ στην κορυφή ο Vinales άρχισε να αντιμετωπίζει πρόβλημα, τουλάχιστον έτσι νόμιζε. Έχοντας επιλέξει μαλακό ελαστικό για μπροστά, τη στιγμή που οι υπόλοιποι είχαν διαλέξει το σκληρό, ένιωσε να χάνει την πρόσφυση, άνοιξε τη γραμμή του κι έδωσε τη δυνατότητα στον Quartararo που είχε ανακάμψει από τη μέτρια εκκίνηση του, να τον πλησιάσει. Στη συνέχεια, είχε άλλΗ μία παρόμοια στιγμή κι εκεί ο Quartararo πέρασε στην πρώτη θέση. Ο Γάλλος έδειξε ψυχραιμία και οδηγώντας αλάνθαστα πήρε την πρώτη του νίκη. Έχοντας επιλέξει τον αριθμό 20 για τη μοτοσυκλέτα του, έπρεπε να περιμένει τον 20ο αγώνα του στη μεγάλη κατηγορία για να πάρει την πρώτη του νίκη! Ο Maverick Vinales τερμάτισε στη 2η θέση και έδειξε περισσότερο να είναι ο ίδιος απροετοίμαστος παρά η Yamaha του. Διαθέτει ένα καλό πακέτο και σίγουρα θα πρωταγωνιστήσει και στο μέλλον.

MotoGP: Nίκη Quartararo, τραυματισμός MarquezΟ Andrea Dovizioso πριν 2 εβδομάδες είχε πτώση σε αγώνα motocross, έκανε εγχείρηση στον ώμο του αλλά συμμετείχε κανονικά στον πρώτο αγώνα του MotoGP. Χωρίς πολλές δηλώσεις και με την ανανέωση του συμβολαίου του με τη Ducati να μην δείχνει εύκολη υπόθεση, επικεντρώθηκε στον αγώνα. Δεν εντυπωσίασε στις δοκιμές αλλά στον αγώνα έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε. Έδωσε μάχες μέχρι και τον τελευταίο γύρο, όπως μας έχει συνηθίσει άλλωστε και κατάφερε να τερματίσει στην 3η θέση ξεκινώντας τη χρονιά με παρουσία στο βάθρο. Ο Jack Miller ήταν εντυπωσιακός από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα. Ξεκίνησε πολύ δυνατά και στο τέλος έχασε τη μάχη με τον Dovizioso αλλά κέρδισε αυτήν με τον Morbidelli και κατάφερε να τερματίσει 4ος. Ο Franco Morbidelli δε ξεκίνησε πολύ δυνατά αλλά όσο περνούσε η ώρα βελτιωνόταν. Απέφυγε μια επαφή με τον Marquez, δεν απέφυγε επαφή με τον Miller και τερμάτισε στην 5η θέση.

MotoGP: Nίκη Quartararo, τραυματισμός MarquezΟ Pol Espargaro έφερε την εργοστασιακή KTM στην 6η θέση κάνοντας πολύ καλό ξεκίνημα στην τελευταία του χρονιά με την ομάδα που τον ανέδειξε. Ο Francesco Bagnaia ήταν αγνώριστος σε σχέση με την περσινή χρονιά. Ξεκίνησε δυνατά, έδωσε μάχες δεν είχε τη διάρκεια που θα ήθελε αλλά πήρε μια 7η θέση που δεν είναι καθόλου άσχημη. Ο Miguel Oliveira ήταν 8ος με την KTM της Tech3 αφήνοντας στην 9η θέση τον Danilo Petrucci και στη 10η τον Takaaki Nakagami. Ο Johann Zarco ήταν 11ος, ο Alex Marquez 12ος, ο Brad Binder 13ος ενώ κινήθηκε μέσα στην πρώτη οκτάδα για πολλούς γύρους, ξαφνικά έχασε έδαφος και υποχώρησε. Ο Tito Rabat τερμάτισε 14ος και ο Bradely Smith 15ος.

MotoGP: Nίκη Quartararo, τραυματισμός MarquezΟ Marc Marquez αφού έπεσε στη 16η θέση, κατάφερε να ανέβει στην 3η κάνοντας οριακά προσπεράσματα. Σε πολλές περιπτώσεις φάνηκε να έχει επαφή, χωρίς να έχει όμως, αφού πραγματικά «εκβίαζε» το προσπέρασμα. Ενώ είχε φτάσει 3ος και απέμεναν 3 γύροι για το τέλος συνέχισε να πιέζει φτάνοντας πίσω από τον Vinales και τελικά είχε μια άσχημη πτώση. Από τις πρώτες στιγμές φάνηκε να πονάει και τελικά διαγνώστηκε τραυματισμός στον ώμο του που τον οδηγεί στο χειρουργείο.

MotoGP: Nίκη Quartararo, τραυματισμός MarquezΠαρότι ο ίδιος πριν την έναρξη των δοκιμών δήλωνε πως ειδικά φέτος, με τους συνεχόμενους αγώνες, θα πρέπει όλοι να είναι πιο προσεκτικοί και ο ίδιος δε θα ρισκάρει, είχε πτώση στις ελεύθερες δοκιμές, γλίτωσε εντυπωσιακά μία πτώση στον αγώνα και ενώ από 16ος ανέβηκε 3ος περιορίζοντας τις απώλειες, δεν ήταν ευχαριστημένος, πίεσε περισσότερο και έπεσε άσχημα. Πτώση είχε και ο Joan Mir με τη μοναδική Suzuki που συμμετείχε αφού ο Rins έπεσε και τραυματίστηκε στα χρονομετρημένα. Πτώση είχε και ο Aleix Espargaro ενώ από μηχανική βλάβη εγκατέλειψαν οι Iker Lecuona και Valentino Rossi.

Επόμενος αγώνας, το αμέσως επόμενο Σαββατοκύριακο στην ίδια πίστα, στη Jerez με εξαιρετικά αμφίβολη τη συμμετοχή του Marc Marquez.