Νίκη με 3-1 του Ολυμπιακού επί του Πλατανιά πριν την Μπάγερν

Την τρίτη νίκη του σε ισάριθμα ματς πέτυχε ο Ολυμπιακός στη Σούπερ Λίγκα κερδίζοντας τον Πλατανιά με 3-1 στο «Καραϊσκάκη», λίγε ημέρες πριν υποδεχθεί την Μπάγερν Μονάχου για το Champions League.

Τα τέρματα των ερυθρολεύκων πέτυχαν οι Ντουρμάζ (11’), Ντομίνγκες (52’) και Μαζουακού (59’), ενώ για τον Πλατανιά που γνώρισε την τρίτη ήττα του μείωσε στο 71’ ο Μπανανά.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν από τα πρώτα δευτερόλεπτα, όταν Ντα Κόστα μάρκαρε αντικανονικά τον Γιακουμάκη και ο Καλογερόπουλος έδειξε πέναλτι. Ο Ντίνας εκτέλεσε, όμως ο Ρομπέρτο απέκρουσε με τα πόδια. Οι «ερυθρόλευκοι» στη συνέχεια ανέκτησαν την πρωτοβουλία και στο 11’ ο Ντομίνγκες βρήκε τον Ντουρμάζ που με πλασέ άνοιξε το σκορ 1-0. Οι πρωταθλητές συνέχισαν να πιέζουν χάνοντας καλές ευκαιρίες στο 24’ και στο 44’, αλλά το δεύτερο γκολ με το οποίο ουσιαστικά τελείωσε και το ματς ήρθε στο 52’ από τον Ντομίνγκες. Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα (59’) ο Ολυμπιακός πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Μαζουακού να διαμορφώνει το 3-0. Στο 62’ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι όταν ο Βάντερσον ανέτρεψε τον Πάρντο, αλλά ο Ολιμπά απέκρουσε το σουτ του Ντομίνγκες από την άσπρη βούλα. Στο 72’ ο Πλατανιάς κατάφερε να μειώσει  με τον Μπανανά που διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Στο 90ο λεπτό, ο διαιτητής Καλογερόπουλος με υπόδειξη του βοηθού του, ακύρωσε (λανθασμένα) το γκολ του Καμπιάσο, χρεώνοντας τον με οφσάιντ.

Διαιτητής: Καλογερόπουλος (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Ντα Κόστα (1`), Γκνιάτιτς (3`), Βάντερσον (62`)

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Μιλιβόγεβιτς, Ντα Κόστα, Ντομίνγκες (65` Φορτούνης), Ελαμπντελαουί, Ντουρμάζ (64` Ερνάνι), Σιόβας, Μαζουακού, Πάρντο (80` Φουστέρ), Καμπιάσο, Ιντέγε.

Πλατανιάς: Ολιμπά, Γιακουμάκης, Αποστολόπουλος, Βάντερσον, Στανισάβλιεβιτς, Γκνιάτιτς, Ντίνας (77` Ράμος), Γιεβγέν (58` Ιτούα), Μαχαμάτ (61` Μενδρινός), Πάγκαλος, Μπανανά.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ