Νίκη μετά από δύο μήνες για τον Παναιτωλικό (2-1 τον ΠΑΣ)

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στον Παναιτωλικό καθώς η ομάδα του Αγρινίου πανηγύρισε νίκη μετά από 2 μήνες στη Σούπερ Λίγκα, Στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 10ης αγωνιστικής, ο Παναιτωλικός νίκησε με 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα και πήρε βαθμολογική ανάσα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 43’ με το αυτογκόλ του Τσουκαλά και «σφράγισαν», ουσιαστικά, το «τρίποντο» στο 56’ με τον Μαρκόφσκι. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 90’ με τον Ηλιάδη.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα 45 λεπτά χάνοντας καλές ευκαιρίες στο 3’ με τον Σκόνδρα που σούταρε άτσαλα και αστόχησε από καλή θέση και στο 7’ με τον Μιχαήλ να παίρνει την κεφαλιά από κόρνερ αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κυριακίδη. Στο 43’ από σέντρα του Ουάρντα ο Τσουκαλάς έκανε κεφαλιά αλλά «κρέμασε» τον Βελλίδη για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 46’ άγγιξαν το δεύτερο τέρμα με τον Μαρκόφσκι να βλέπει τον Ναδάλες να απομακρύνει στη γραμμή. Δέκα λεπτά αργότερα (56’) όμως, ο Παναιτωλικός πέτυχε το δεύτερο τέρμα με τον Μαρκόφσκι να σουτάρει έξω από τη περιοχή και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Στο 70’ ο Κυριακίδης με εντυπωσιακή απόκρουση είπε «όχι» στη κοντινή κεφαλιά του Ίλιτς, ενώ στο 83’ και στο 86’ ο κίπερ των γηπεδούχων απέτρεψε την παραβίαση της εστίας του στο τετ-α-τετ με τον Ηλιάδη και στο στην κεφαλιά του Τσάβες αντίστοιχα. Στο 90’ ο Ηλιάδης με πλασέ νίκησε τελικά τον Κυριακίδη διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Διαιτητής: Αν. Παπαπέτρου

Κίτρινες: Μάρτιν – Καρανίκας, Ναδάλες, Μιχαήλ

Παναιτωλικός (Γ.Ματζουράκης): Κυριακίδης, Μάρτιν, Ρουσκουγιέδα (71΄ Ρουμπουλάκου), Κάπελ (76΄ Κόρσενς), Παπάζογλου, Μάκος, Μαρκόφσκι, Πάουλο, Μύγας, Παπουτσογιαννόπουλος (87΄ Κωνσταντινόπουλος), Ουαρντά

ΠΑΣ Γιάννινα (Γ.Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Γιάκος, Ίλιτς, Τσάβες, Ακόστα (76΄ Ηλιάδης), Ναδάλες, Καρανίκας, Τσουκαλάς (55΄ Μανιάς), Κοζορώνης, Σκόνδρας