Νικηφόρο πέρασμα του Ολυμπιακού από την Νέα Σμύρνη

Ποδαρικό με νίκη έκανε στη νέα χρονιά ο Ολυμπιακός που συμπλήρωσε 16 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή Σούπερ Λίγκα, καθώς κέρδισε στη Νέα Σμύρνη τον Πανιώνιο με 3-1. Οι Τσόρι (56’), Πάρντο (73’) και Ιντέγε (80’) ήταν οι σκόρερς του Ολυμπιακού, ενώ για τους γηπεδούχους είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ρισβάνης (63΄).

Ο Πανιώνιος κατάφερε στο πρώτο μέρος να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του και να βάλει δύσκολα στον Μάρκο Σίλβα που έβλεπε τους «ερυθρόλευκους» να μην έχουν λύσεις για να λύσουν τον γόρδιο δεσμό. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τη πρώτη καλή στιγμή στο ματς στο 39’ ,ε την κεφαλιά-ψαράκι του Κασάμι που έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι.

Ίδιο μοτίβο και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά ο Ολυμπιακός σταδιακά πίεζε περισσότερο και στο 56’ ο Τσόρι από οριακή θέση οφσάιντ βρήκε δίχτυα για το 0-1.

Ωστόσο ο Πανιώνιος είχε απάντηση και μάλιστα γρήγορη καθώς επτά λεπτά αργότερα (63’) ο Ρισβάνης έφερε το ματς στα ίσια (1-1). Στο 70’ οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν με σουτ του Μιλιβόγεβιτς, ενώ στο 71’ ο Σαλίνο αστόχησε από καλή θέση. Δύο λεπτά αργότερα (73’), ο Φορτούνης με δυνατό σουτ από πλάγια έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι στη συνέχεια στα πόδια του Οικονόμου κι από κοντά ο Πάρντο έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 80’ ο Ιντέγε με συρτό γυριστό σουτ αξιοποίησε την ασίστ του Πάρντο (3-1).

Κίτρινες: Οικονόμου, Βιγιάλμπα, Σιώπης – Σαλίνο

Διαιτητής: Αλ.Δημητρόπουλος

Πανιώνιος (Μ.Ουζουνίδης): Διούδης, Βλάχος, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Οικονόμου, Κόρμπος (80΄ Μητρόπουλος), Σιώπης, Βιγιάλμπα, Μπακασέτας, Μασούρας (68΄ Χαλκιαδάκης), Ανσαριφάρντ

Ολυμπιακός (Μ.Σίλβα): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι (67΄ Πάρντο), Ντομίνγκεζ (77΄ Καμπιάσο), Φορτούνης, Ντουρμάζ (88΄ Σεμπά), Ιντέγε