Νικηφόρο πέρασμα του Παναθηναϊκού από την Μυτιλήνη με Καλτσά και Μπουμάλ (vid)

Με σκόρερς τους Καλτσά (47’) και Μπουμάλ (90’) ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-0 την Καλλονή στη Μυτιλήνη στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 17ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα.

Μέτριο παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο χωρίς ιδιαίτερες φάσεις στις δύο εστίες με τα λάθη εκατέρωθεν να διαδέχονται το ένα το άλλο. Οι γηπεδούχοι είχαν τη καλύτερη ευκαιρία στα πρώτα 45’ καθώς η κεφαλιά του Μάρκοβιτς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έφυγε άουτ.

Με γκολ από τα… αποδυτήρια ξεκίνησε το δεύτερο μέρος όταν από ασίστ του Μπουμάλ, ο Καλτσάς με αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 47’ για το 0-1. Ο Παναθηναϊκός που ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ στο 53’ αλλά η σέντρα του Αμπέντ σταμάτησε στο δοκάρι. Η Καλλονή προσπάθησε να αντιδράσει χάνοντας καλές ευκαιρίες στο 66’ με τον Μάρκοβιτς (δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά σε άδεια εστία) και στο 72’με τον Καλτσά να σουτάρει από απόσταση και τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Στιλ. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ψάχνει το δεύτερο τέρμα και στο 81’ ο Χογκ έκανε δύο σπουδαίες επεμβάσεις σε σουτ των Μπεργκ και Ζέκα. Στο 89’ η κεφαλιά του Ατζαγκούν σταμάτησε στο δοκάρι, στο 90’ ο Μπουμάλ με ευθύβολο σουτ από πλάγια διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Κίτρινες: Τσαμπούρης – Πράνιτς

Διαιτητής: Αθ.Γιάχος (Χίου)

Καλλονή (Ν.Καραγεωργίου): Χογκ, Σπυρόπουλος, Βαλιός, Αναστασιάδης, Τσαμπούρης, Καλτσάς, Ελακόπουλος, Μανούσος, Γεωργίου, Γουέρε, Μάρκοβιτς (69΄ Μπαργκάν).

Παναθηναϊκός (Α.Στραματσόνι): Στιλ, Τελάντερ, Κουτρουμπής, Μέστο, Πράνιτς, Εσιέν (73΄ Λαγός), Ζέκα, Αμπέντ (68΄ Ατζαγκούν), Μπουμάλ, Πέτριτς (58΄ Μπεργκ), Καλτσάς.