Νίκησε με ανατροπή ο Πανθρακικός τον ΠΑΟΚ (2-1)

Νίκη με ανατροπή του σκορ πέτυχε ο Πανθρακικός στη Κομοτηνή επί του ΠΑΟΚ με 2-1 για την 25η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα.

Ο δικέφαλος που κινδυνεύει να μείνει εκτός πλέι-οφ (αναμένει τιμωρία με αφαίρεση βαθμών για τα γεγονότα της Τούμπας με τον Ολυμπιακό), προηγήθηκε στο 21’ με τον Χατζηϊσαία, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 50’ με τον Ιγκόρ και με το τέρμα του Παπαγεωργίου στο 88’ πήραν τη νίκη μετά από 2,5 μήνες.

Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε μετά το πρώτο τέταρτο και στο 21’ πήρε το προβάδισμα στο σκορ με κεφαλιά του Χατζηϊσαία μετά από κόρνερ του Πέλκα. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν το ματς μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανθρακικός έφτασε γρήγορα στην ισοφάριση με τον Ιγκόρ στο 50’  που μπήκε στη περιοχή και με σουτ νίκησε τον Βελλίδη για το 1-1. Πέντε λεπτά αργότερα (55’) οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά σε δεύτερο γκολ με το ψηλοκρεμαστό σουτ που έκανε ο Μπαϊκαρά αλλά ο Βελλίδης αποσόβησε το γκολ. Ο ΠΑΟΚ πέρασε στην επίθση και στο 67’ είχε δοκάρι με τον Αθανασιάδη ενώ στο επόμενο λεπτό (68’) ο Λέοβατς έχασε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει. Στο 88’ ο Πανθρακικός ολοκλήρωσε την ολική ανατροπή του σκορ με τον Παπαγεωργίου να νικάει τον Βελλίδη και να διαμορφώνει το τελικό 2-1.

Κίτρινες: Λαδάκης, Παπαγεωργίου – Αντώνης

Διαιτητής: Μ.Βοσκάκης (Ρεθύμνου)

Πανθρακικός (Γ.Χατζηνικολάου): Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Ποτουρίδης, Μπουγαΐδης, Πεταυράκης, Τσιάρας, Ηλιάδης, Μπαϊκαρά, Μουδούρογλου (71΄ Λαδάκης), Ντιγκινί (90΄+3 Βάλτερ φερνάντεθ)., Ίγκορ (90΄ Νικόλτσης).

ΠΑΟΚ (Ι.Τούντορ): Βελλίδης, Βίτορ, Χατζηισαΐας, Τζαβέλλας, Τζιόλης (57΄ Κάτσε), Χαρίσης (57΄ Αθανασιάδης), Λέοβατς (70΄ Κάκκο), Κίτσιου, Αντώνης, Πέλκας, Μυστακίδης.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi/actionimages (ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ)