Ντεμπούτο του Ίβιτς με νίκη 3-0 για τον ΠΑΟΚ

Επανήρθαν τα χαμόγελα στον ΠΑΟΚ με την άνετη επικράτηση του δικεφάλου στο Αγρίνιο με 3-0 επί του Παναιτωλικού στο ντεμπούτο του Βλάνταν Ίβιτς στον πάγκο του ΠΑΟΚ. Ο Αθανασιάδης στο 22’ και στο 39’ και ο Κοροβέσης στο 70’ πέτυχαν τα τέρματα του ΠΑΟΚ.

Η αλλαγή στην τεχνική ηγεσία (Ίβιτς αντί Τούντορ) έφερε άνεμο αισιοδοξίας στον ΠΑΟΚ που μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και από τα πρώτα λεπτά κυνήγησε το γκολ. Στο 2’ και στο 11’ ο Πέλκας έχασε τετ α τετ, ενώ στο 18’ ο Κυριακίδης είπε «όχι» στον Αθανασιάδη. Ο φορ του ΠΑΟΚ βγήκε νικητής όμως στο 22’ και με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Στο 39’ ο Αθανασιάδης πήρε από τον Βίτορ και πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα βάζοντας τις βάσεις για να φύγει ο ΠΑΟΚ με τη νίκη από το Αγρίνιο.

Η δυνατή νεροποντή που έπεσε πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο μετέτρεψε το γήπεδο σε… βούρκο ωστόσο δεν έλλειψαν οι καλές στιγμές και στο δεύτερο μέρος. Στο 47’ ο Αθανασιάδης βγήκε τετ α τετ με τον Κυριακίδη αλλά αστόχησε, ενώ στο 68’ ο Μουνιός έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα από σέντρα του Μυστακίδη, ο Κοροβέσης πέτυχε με κεφαλιά το 0-3 κλειδώνοντας τη νίκη για τον ΠΑΟΚ.

Κίτρινες: Ουάρντα, Χαντάκιας, Μάκος

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Παναιτωλικός (Γιάννης Μαντζουράκης):Κυριακίδης, Κέβιν, Κούσας, Μάκος, Κέβιν – Πάουλο (75’ Βασιλείου), Φερέιρα (46’ Χαντάκιας), Κλέσιο, Ουάρντα (80’ Ρουμπουλάκου), Μουνιός, Μαρκόβσκι

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Βελλίδης, Κίτσιου, Βίτορ (85’ Μαλεζάς), Τζαβέλλας, Λέοβατς, Τζιόλης, Κάτσε, Χαρίσης, Μυστακίδης (80’ Δημητριάδης), Πέλκας (59’ Κοροβέσης), Αθανασιάδης

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi/actionimages