Ο Πλατανιάς σταμάτησε το νικηφόρο σερί του Ολυμπιακού (1-1)

Στις 17 συνεχόμενες νίκες σταμάτησε το νικηφόρο σερί του Ολυμπιακού καθώς οι «ερυθρόλευκοι» παραχώρησαν την πρώτη τους ισοπαλία στα Χανιά στο ματς με τον Πλατανιά (1-1) με το οποίο έπεσε η αυλαία της 18ης αγωνιστικής στη Σούπερ Λίγκα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Ράμος στο 35’ και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Φορτούνη στο 72’.

Πιο δυνατά μπήκε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι, ωστόσο η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς ήταν για τον Πλατανιά στο 13ο λεπτό με την κεφαλιά του Μενδρινού που απέκρουσε με δυσκολία ο Ρομπέρτο. Στο 24’ το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου δέκα λεπτά, λόγω πτώσης της τάσης των πυλώνων του γηπέδου. Οι γηπεδούχοι με την επανέναρξη του αγώνα απείλησαν εκ νέου με τον Γουνδουλάκη στο 34’ όμως και πάλι ο Ρομπέρτο κράτησε την εστία του ανέπαφη. Ωστόσο στο επόμενο λεπτό (35’) οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν δίχτυα με τον Ράμος που με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ (1-0). Ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμούς ψάχνοντας τη γρήγορη ισοφάριση και έχασαν ευκαιρία με τον Τσόρι στο 45’ που απέκρουσε δύσκολα ο Σωτηρίου, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ιντέγε δεν μπόρεσε να νικήσει τον κίπερ του Πλατανιά σε τετ α τετ. Τεράστια ευκαιρία έχασε ο Πλατανιάς στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ράμος να μην προλαβαίνει να σπρώξει τη μπάλα από κοντά στο τέρμα.

Ο Ολυμπιακός είχε ανούσια υπεροχή στο δεύτερο μέρος και η πρώτη φορά που απείλησε με αξιώσεις ήταν στο 69’ με το σουτ του Πάρντο που έδιωξε με προβολή ο Μπανανά. Τρία λεπτά αργότερα (72’) οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν το ματς στα ίσια με τον Φορτούνη να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Στο υπόλοιπο του αγώνα οι γηπεδούχοι αμύνθηκαν σθεναρά μην αφήνοντας κενούς χώρους στους παίχτες του Σίλβα και το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Κίτρινες: Αποστολόπουλος, Στανισάβλιεβιτς, Ράμος – Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς

Διαιτητής: Η.Σπάθας (Πειραιά)

Πλατανιάς (Γ.Παράσχος): Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Σκαρντοβέλι, Σελίν, Μπανανά, Γκνιάτιτς, Στανισλάβιεβιτς, Μενδρινός (74΄ Ανγκούλο), Αποστολόπουλος, Γουνδουλάκης (82΄ Μιλούνοβιτς), Ράμος (88΄ Δημήτρης).

Ολυμπιακός (Μ.Σίλβα): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Καμπιάσο (59΄ Φορτούνης), Μιλιβόγεβιτς, Ντομίνγκεζ (85΄ Σεμπά), Ντουρμάζ, Πάρντο (84΄ Πουλίδο), Ιντέγε.