Πέμπτος στον τελικό ο Μπανιώτης – Στον ημιτελικό ο Δουβαλίδης

Δεν τα κατάφερε ο Κώστας Μπανιώτης στον τελικό του άλματος εις ύψος, καθώς ο Έλληνας πρωταθλητής με καλύτερο άλμα στα 2 μέτρα και 29 εκατοστά κατέλαβε την πέμπτη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου στο Πόρτλαντ.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ιταλός, Τζιανμάρκο Ταμπέρι με 2.36μ. Αίσθηση προκάλεσε η -κατώτερη του αναμενομένου- εμφάνιση του Μουτάζ Εσα Μπαρσίμ από το Κατάρ, που έμεινε στα 2.29μ, ενώ οι πρώτοι οκτώ του τελικού, είναι οι εξής:

Στον ημιτελικό ο Δουβαλίδης

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποιεί ο Κώστας Δουβαλίδης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου, που διεξάγεται στο Πόρτλαντ των ΗΠΑ. Ο Ελληνας πρωταθλητής, προκρίθηκε στον ημιτελικό των 60μ με εμπόδια (21:40 σήμερα), καθώς στην 3η προκριματική σειρά τερμάτισε στην 3η θέση (σ.σ. μαζί με τον Κινέζο Γουενγιού Ξιέ) με επίδοση 7.74.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ