Πεντάρα και 5χ5 ο Ολυμπιακός

Το 5χ5 πέτυχε ο Ολυμπιακός στο φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκα κερδίζοντας άνετα στο «Καραϊσκάκη» τον ΠΑΣ Γιάννινα με 5-1 λίγες ημέρες πριν τον αγώνα με την Άρσεναλ στο Λονδίνο για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Τα τέρματα των «ερυθρόλευκων» πέτυχαν οι Κασάμι στο 31’, Φορτούνης στο 32’, Μποτία στο 42’, Τζημόπουλος (αυτογκόλ) στο 52’ και Ντουρμάζ με πέναλτι στο 72’. Για τους φιλοξενούμενους το «γκολ της τιμής» σημείωσε ο Λίλα στο 86’.

Δεν δυσκολεύτηκε ο Ολυμπιακός να κερδίσει άνετα όπως δείχνει και το τελικό 5-1 τον ΠΑΣ καθώς ένα εκρηκτικό τέταρτο στο πρώτο μέρος έφτανε στους παίχτες του Σίλβα για να πάρουν το βαθμολογικό τρίποντο και να κρατήσουν δυνάμεις ενόψει Άρσεναλ. Στο 31’ ο Κασάμι ξεκλείδωσε την άμυνα των φιλοξενουμένων για το 1-0 και στο επόμενο λεπτό (32’) ο Φορτούνης τον μιμήθηκε για το 2-0. Στο 43’ με κεφαλιά του Μποτία έγινε το 3-0 (σκορ ημιχρόνου), αλλά τα τέρματα συνεχίστηκαν και στο δεύτερο μέρος. Από αυτογκόλ του Τζημόπουλου στο 52’ οι πρωταθλητές έκαναν το 4-0, ενώ στο 72ο λεπτό, ο Σκόνδρας ανέτρεψε τον Μαζουακού και ο διαιτητής Παπαδόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Ντουρμάζ διαμορφώνοντας το 5-0. Ο ΠΑΣ έφυγε από το «Καραϊσκάκη» μςε το «γκολ της τιμής» που πέτυχε στο 86’ ο Λίλα.

Διαιτητής: Γιάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Κίτρινες κάρτες: Μαζουακού (36`), Σαλίνο (45`+1) – Ακόστα (45`+1)

Ολυμπιακός (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Μαζουακού, Μποτία, Σιόβας, Σαλίνο, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Φορτούνης (58` Ερνάνι), Ντουρμάζ, Σεμπά (67` Κολοβός), Ιντέγε (58` Φινμπόγκασον).

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Τζημόπουλος (66` Κοζορώνης), Μανιάς, Μιχαήλ, Τσουκαλάς (76` Γιάχος), Μπέριος (57` Σκόνδρας), Ακόστα, Λίλα, Στρούνα, Τσάβες, Νανταλες.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ