Πέρασε τρίτος ο Άρης, 99-56 τον Κόροιβο

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε τον αγώνα με τον Κόροιβο Αμαλιάδας ο Άρης που επιβλήθηκε με 99-56 στο “Αλεξάνδρειο Μέλαθρο” στην εμβόλιμη 19η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ ανδρών, περνώντας έστω προσωρινά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, πάνω από την ΑΕΚ που αγωνίζεται την Πέμπτη στην Πάτρα με τον Απόλλωνα.

Συνεχίζεται ο αγωνιστικός κατήφορος του ΠΑΟΚ, αυτή τη φορά έχασε στη Ρόδο με 74-56 από τον Κολοσσό. Στον άλλο αγώνα της ημέρας η Κηφισιά νίκησε στα σημεία με 83-79 την Καβάλα.
Οι δύο “αιώνιοι” αγωνίζονται την Πέμπτη 18/2, ο μεν Ολυμπιακός στο ΣΕΦ με τα Τρίκαλα, ο δε Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ με τον Αρκαδικό.

Άρης – Κόροιβος Αμαλιάδας 99-56

Με ευκολία ξεπέρασε σήμερα ο Άρης στο Αλεξάνδρειο το «εμπόδιο» του Κόροιβου Αμαλιάδας, για τη 19η αγωνιστική της Α1. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 99-56, φτάνοντας έτσι τις 5 συνεχείς νίκες στο πρωτάθλημα (σ.σ. προηγήθηκαν οι επιτυχίες απέναντι σε Αρκαδικό, ΠΑΟΚ, Λαύριο, Τρίκαλα). Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Τζαμέλ Χάγκινς (15π., 2 κοψίματα), Ντομινίκ Γουότερς (13π.), Τζερέλ ΜακΝιλ (12π., 3 ασ.). Για τον Κόροιβο ξεχώρισε ο Όμπι Τρότερ (10π., 4 ριμπ., 4 ασ.).

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 51-32, 75-44, 99-56

Ένα δεκάλεπτο, το πρώτο, συνάντησε ουσιαστικά αντίσταση από τον Κόροιβο ο Άρης, διάστημα στο οποίο το σύνολο του Χάρη Μαρκόπουλου κατάφερε να είναι κοντά στο σκορ. Στο 2΄ οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα (2-5), με τους γηπεδούχους, ελάχιστα αργότερα, να παίρνουν τα «ηνία» (10-7) και το ματς να πηγαίνει στα ίσια στο 5΄ (10-10), με τον Βασιλόπουλο να ευστοχεί από τα 6.75. Ο Άρης «απάντησε» με επιμέρους 10-2, έχοντας βασικούς εκφραστές τους ΜακΝίλ, Χάγκινς, που του έδωσε «αέρα» 8 πόντων στο 7΄ (20-12), για να πλησιάσουν στους 5 οι Αχαιοί στο 10΄, με 22-17.

Στο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, με εκτελεστική δεινότητα, αποτελεσματική άμυνα, όμορφες συνεργασίες (17/22 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 13 ασίστ, 4 κοψίματα συνολικά η εικόνα του στο πρώτο ημίχρονο), ο Άρης ήταν εξαιρετικός, με συνέπεια να ξεφύγει στο σκορ και να «καθαρίσει» με την υπόθεση της νίκης. Mε επιμέρους σκορ 19-4 βρέθηκε στο 15΄ στο +20 (41-21), με τους Γουότερς, Γουάιτ να έχουν καταλυτική επιθετική συμβολή στο έργο του.

Σε τυπική διαδικασία εξελίχθηκε το δεύτερο ημίχρονο, με το ενδιαφέρον να εστιάζεται περισσότερο στην έκταση της διαφοράς της νίκης για τους «κίτρινους». Στο 25΄ ο Άρης ήταν στο +22 (63-41) και δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος στο +32 (75-43). Στο 33΄ οι Θεσσαλονικείς πήγαν στο +42 (86-44) και δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο διαιτητικό σφύριγμα στο +45 (99-54). Το τελικό 99-56 διαμορφώθηκε με καλάθι του Χριστοδούλου, με τους υποστηρικτές του Άρη να ζητούν επιτακτικά να φτάσει η ομάδα τους 100 πόντους και τον Ζάρα να αστοχεί στην τελευταία επίθεση σε τρίποντο.

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Παγώνης, Λόρτος

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος 7 (1), Πελεκάνος 9, Τσούπκοβιτς 3 (1), Γουάιτ 9, Γουότερς 13 (1), Δίπλαρος 5, Ζάρας 10 (2), Χάγκινς 15, Κοέν 9 (2), Μούρτος 7 (1), Σίμτσακ, ΜακΝίλ 12 (2)

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Χάρης Μαρκόπουλος): Συνετός, Πουλιανίτης 3, Χριστοδούλου 6, Νάνα 4, Χαριτόπουλος 6, Τρότερ 10 (2), Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 6, Βασιλόπουλος 9 (1), Τσάπιν 6 (2), Χάρις 6