Ισόπαλοι 1-1 Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ για τα πλέι-οφ

Αν και έπαιζε για 70 λεπτά με παίχτη λιγότερο λόγω αποβολής του Τζιόλη στο 20’ με απευθείας κόκκινη κάρτα, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από τη Λεωφόρο κόντρα στον Παναθηναϊκό, στη 2η αγωνιστική των πλέι-οφ της Σούπερ Λίγκα.

Οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ στο 46’ με τον Μπεργκ και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Χαρίση στο 50’.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Παναθηναϊκός στο 8’ για να προηγηθεί με τον Μπεργκ να μην μπορεί να νικήσει τον Γλύκο από το ύψος του πέναλτι με τα τη πάσα του Βιγιαφάνες.

Το παιχνίδι είχε πολλά φάουλ, ήταν πολύ δυνατό καις το 20’ ο ΠΑΟΚ βρέθηκε με παίχτη λιγότερο λόγω σκληρού φάουλ που έκανε ο Τζιόλης στον Ζέκα και αποβλήθηκε. Ωστόσο παρά την αριθμητική υπεροχή που απέκτησε ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να την εκμεταλλευτεί και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το αποτέλεσμα στο μηδέν.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός πήρε κεφάλι στο σκορ. Στο 46’, ο Λέτο έβγαλε τον Μπεργκ που σούταρε με το αριστερό από πλάγια θέση και έστειλε τη μπάλα στο τέρμα για το 1-0. Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση, καθώς στο 50’ ο Χαρίσης με σουτ έξω από τη περιοχή νίκησε τον Στιλ για το 1-1.

Παρά τα δύο γρήγορα γκολ το θέαμα δεν βελτιώθηκε, τα φάουλ συνεχίζονταν με αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός είχε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 77’ πάλι με τον Μπεργκ που έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Κίτρινες: Κουτρουμπής, Ταυλαρίδης- Μαλεζάς, Τζαβέλλας

Κόκκινες: 20’ Τζιόλης

Διαιτητής: Γ.Κύζας (Δράμας)

Παναθηναϊκός (Α.Στραματσόνι): Στιλ, Κουτρουμπής (78΄ Καλτσάς), Λέτο, Αμπέντ (60΄ Μπουμάλ), Μπεργκ, Ζέκα, Βιγιαφάνιες, Ταυλαρίδης, Νάνο, Μέστο, Μολέδο

ΠΑΟΚ (Βλ.Ιβιτς): Γλύκος, Λέοβατς, Τζιόλης, Μακ (60΄ Ζάιρο, 68΄λ.τ, Σκόνδρας), Μαλεζάς, Τσίμιροτ, Χαρίσης, Ροντρίγκες (79΄ Μυστακίδης), Τζαβέλλας, Αθανασιάδης, Κίτσιου

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi/actionimages (ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ ΜΑΡΚΟΣ)