H Ρεάλ ξανά στο θρόνο της Ευρώπης, 5-3 στα πέναλτι την Ατλέτικο (video)

Μετά από έναν συναρπαστικό σε εξέλιξη τελικό η Ρεάλ Μαδρίτης λύγισε στο “Σαν Σίρο” με 5-3 στην άχαρη διαδικασία των πέναλτι (1-1 κανον. αγώνας και παράταση) την Ατλέτικο Μαδρίτης και κατέκτησε για 11η φορά το βαρύτιμο τρόπαιο του Champions League απέναντι στην ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε που το πίστεψε, όμως ήταν άτυχη και έχασε σημαντικές ευκαιρίες.

Η ομάδα του Ζιντάν προηγήθηκε με τον Ράμος στο 15΄, αλλά η Ατλέτικο που ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο ισοφάρισε με τον Καράσκο στο 79΄, ενώ έχασε και πέναλτι στο 48΄ με τον Γκριεζμάν. Μοιραίος παίκτης για τους «Ροχιμπλάνκος» στα πέναλτι ήταν ο Χουάν Φραν που έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Νάβας.

H Ρεάλ ξανά στο θρόνο της Ευρώπης, 5-3 στα πέναλτι την Ατλέτικο (video)Η Ρεάλ από την αρχή πατούσε πολύ καλύτερα στο γήπεδο και κατάφερε με τη συμπλήρωση του 15λεπτου να φέρει το ματς στα μέτρα της. Αφού «προειδοποίησε» στο 6′ με ένα φάουλ του Μπέιλ από δεξιά και προβολή από κοντά του Κασεμίρο, που έδιωξε ενστικτωδώς με τα πόδια ο Ομπλακ πάνω στη γραμμή, ήρθε στο 15′ ο άνθρωπος που πριν από δύο χρόνια στον τελικό ισοφάρισε την Ατλέτικο στις καθυστερήσεις, να ανοίξει το σκορ. Ο Κρόος εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Μπέιλ με κεφαλιά προώθησε την μπάλα στη μικρή περιοχή και ο Σέρχιο Ράμος πετάχθηκε και από κοντά έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν έδωσαν χώρο στους παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε, που ωστόσο δεν κατάφεραν να τον αξιοποιήσουν και να κάνουν κάτι ουσιαστικό. Μόνο στο 43′ πλησίασε απειλητικά με ένα μακρινό συρτό σουτ του Γκριεζμάν, που πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

H Ρεάλ ξανά στο θρόνο της Ευρώπης, 5-3 στα πέναλτι την Ατλέτικο (video)Ο Σιμεόνε θέλοντας να δώσει φρεσκάδα στην ομάδα του πέρασε στον αγώνα τον Καράσκο αντί του Φερνάντες και αυτή η κίνηση βοήθησε πολύ την Ατλέτικο που ανέκτησε τον έλεγχο στη μεσαία γραμμή και άρχισε να βγαίνει πολύ απειλητικά στα καρέ της Ρεάλ Μαδρίτης.

Μόλις στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου o Πέπε ανέτρεψε τον Τόρες και ο διαιτητής υπέδειξε την εσχάτη των ποινών. Όμως ο Γκριεζμάν από τα 11 βήματα έστειλε την μπάλα με δύναμη στο οριζόντιο δοκάρι και η Ατλέτικο έχασε σπάνια ευκαρία να φέρει στα ίσια το παιχνίδι.

Το χαμένο πέναλτι δεν έκαμψε το γόητρο της Ατλέτικο που συνέχισε να πιέζει και στο 54΄ ο Σάβιτς από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να πιάσει το σουτ όπως θα ήθελε και χάθηκε άλλη μια καλή ευκαιρία για τους «ροχιμπλάνκος».

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κόκε από πλάγια θέση προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Νάβας όμως το σουτ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια των «Μερένχες».

H υπεροχή της Ατλέτικο ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης και ο νεοεισερχόμενος Καράσκο από αριστερά «χόρεψε» την άμυνα της Ρεάλ και έβγαλε ωραία σέντρα εκεί όπου ο Σαούλ με πανέμορφορ γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Νάβας.

Ωστόσο η Ρεάλ κάλλιστα στο 78΄ θα μπορούσε να «κλειδώσει» τη νίκη: Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Όμπλακ πρώτα ο Ρονάλντο και μετά ο Μπέιλ δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον εξαιρετικό απόψε πορτιέρο της Ατλέτικο.

H Ρεάλ ξανά στο θρόνο της Ευρώπης, 5-3 στα πέναλτι την Ατλέτικο (video)Στο 79΄ το «Σαν Σίρο» πήρε «φωτιά»: Από ωραία «κομπίνα» των παικτών της Ατλέτικο ο Χουάν Φραν έβγαλε «φαρμακερή» παράλληλη σέντρα στο ύψος της μικρής περιοχής εκεί όπου ο κορυφαίος των «Ροχιμπλάνκος» ισοφάρισε σε 1-1 με κοντινό πλασέ.

Η παράταση κύλησε χωρίς κάτι ουσιαστικό εκτός από μια φάση, όταν η Ρεάλ με τον Ρονάλντο που από εκτέλεση κόρνερ δεν έπιασε σωστά την κεφαλιά και η Ατλέτικο πέρασε «αναίμακτα» αυτή την δύσκολη στιγμή. Η κούραση έκανε την εμφάνισή της με πολλούς ποδοσφαιριστές να μην έχουν πια δυνάμεις, άλλοι πάθαινα κράμπες και μοιραία ο τελικός οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

H Ρεάλ ξανά στο θρόνο της Ευρώπης, 5-3 στα πέναλτι την Ατλέτικο (video)Ο Χουανφράν έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στο 8ο πέναλτι, ο κακός σε όλον τον αγώνα Κριστιάνο Ρονάλντο ευστόχησε και η Ρεάλ κατέκτησε και πάλι τον τίτλο, αφήνοντας την Ατλέτικο για τρίτη φορά στην ιστορία της χωρίς τρόπαιο.