Έλαμψαν Βέλγιο και Γερμανία – Ο Γκριεζμάν «λύτρωσε» τη Γαλλία

Γαλλία, Γερμανία και Βέλγιο ήταν οι ομάδες που προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Euro2016 από τους αγώνες της Κυριακής για την φάση των «16».

Πρώτα η διοργανώτρια Γαλλία κατάφερε να ανατρέψει μέσα σε τρία λεπτά το 0-1 με το οποίο είχε προηγηθεί η Ιρλανδία και να πάρει τη νίκη με ηγέτη τον Γκριεζμάν.
Η παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία με χαρακτηριστική άνεση πέρασε το «εμπόδιο» της Σλοβακίας με 3-0 και έδειξε ότι είναι από τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου.
Όμως και το Βέλγιο με την εμφάνιση που πραγματοποίησε στην Τουλούζ και το εμφατικό 4-0 επί της Ουγγαρίας δείχνει ικανό για να φτάσει πολύ ψηλά στη διοργάνωση για πρώτη φορά μετά το 1980.

Γαλλία-Ιρλανδία 2-1

Mε μεγάλο πρωταγωνιστή τον άσο της Ατλέτικο Μαδρίτης Αντουάν Γκριεζμάνη Γαλλία κατάφερε να ανατρέψει μέσα σε τρία λεπτά (!) στη Λιόν το εις βάρος της 0-1 με το οποίο έχανε από την παθιασμένη Ιρλανδία και να πάρει τη νίκη με 2-1 με την οποία προκρίθηκε στα προημιτελικά του Euro2016.
Οι Ιρλανδοί κατάφεραν να αιφνιδιάσουν με πέναλτι του Μπρέϊντι μόλις στο 2ο λεπτό και έχασαν κι άλλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι διοργανωτές ήταν καλύτεροι και με δύο γκολ του Γκριεζμάν (58΄, 61΄) ανέτρεψαν μια προδιαγραφόμενη μεγάλη έκπληξη στη διοργάνωση.

Γερμανία-Σλοβακία 3-0

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν ο δεύτερος αγώνας της ημέρας που έγινε στη Λιλ για την φάση των «16» του Euro2016, καθώς η Γερμανία με επιβλητική εμφάνιση συνέτριψε με 3-0 τη Σλοβακία και πέρασε στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Σκόρερ των «πάντσερ» στο σημερινό «νοκ-άουτ» αγώνα οιΜπόατενγκ (8΄), Γκόμεζ (43΄) και Ντράξλερ (63΄), ενώ στο 13′ έχασαν και πέναλτι με τον Οζίλ.

Βέλγιο-Ουγγαρία 4-0

Με μια εντυπωσιακή εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο το Βέλγιοξεπέρασε με χαρακτηριστική άνεση στην Τουλούζ το «εμπόδιο» τηςΟυγγαρίας με 4-0 και έδειξε ότι μπορεί να φτάσει πολύ ψηλά στο Euro2016. Από την ομάδα του Βίλμοτς που έκανε «φύλλο και φτερό» την Ουγγαρία στην άμυνα, ξεχώρισε ο Εντέν Αζάρ που ήταν ο κινητήριος «μοχλός» των «κόκκινων διαβόλων».

Ο άσος της Τσέλσι δημιούργησε το δεύτερο γκολ του Μπατσουαγί στο 78′, πέτυχε ο ίδιος το τρίτο στο 80′, ενώ το σκορ είχε ανοίξει ο Αλντερβάιρελντ στο 10′ και το έκλεισε ο Καράσκο στο 90′.

ΠΗΓΗ: sports.ert.gr