Γαλλία …πέντε αστέρων «διέλυσε» με 5-2 την Ισλανδία

Την καλύτερή της εμφάνιση πραγματοποίησε η Γαλλία στο Euro2016 συντρίβοντας με το εμφατικό 5-2 την ευχάριστη ως τώρα έκπληξη Ισλανδία και προκρίθηκε με πανηγυρικό τρόπο στα ημιτελικά της διοργάνωσης όπου την προσεχή Πέμπτη θα αντιμετωπίσει τη Γερμανία.

Τα γκολ για τους ασυγκράτητους σήμερα Γάλλους πέτυχαν οι Ζιρού (12′, 59′) κι από ένα οι Πογκμπά (20′), Παγέ (43′) και Γκριεζμάν (45′) απέναντι στην Ισλανδία που σκόραρε με τους Σίγκτορσον στο 56′ και Μπιάρνασον στο 85′.

Το σκορ αυτό ήταν το μεγαλύτερο που σημειώθηκε στη διοργάνωση, αλλά και ένα από τα μεγαλύτερα στην ιστορία του θεσμού.

Η Γαλλία ήταν το απόλυτο φαβορί της αναμέτρησης, αλλά οι Ισλανδοί είχαν τραβήξει πάνω τους τα βλέμματα κι άπαντες περίμεναν αν θα μπορέσουν να κάνουν ακόμη μία υπέρβαση. Τις όποιες αμφιβολίες φρόντισε να διαλύσει από νωρίς η Γαλλία που μπήκε πολύ δυνατά στο γήπεδο και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Ισλανδούς να αντιδράσουν: Στο 12′ ο Ζιρού άνοιξε το σκορ και οχτώ λεπτά αργότερα ο Πογκμπά έκανε το 2-0 «σφραγίζοντας» την υπόθεση-πρόκριση.
Οι παίκτες του Ντεσάμπ συνέχισαν να πιέζουν και πέτυχαν ακόμη δύο τέρματα πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 43′ ο Παγέτ έκανε το 3-0 κι ο Γκριζμάν δύο λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το 4-0.

Στην επανάληψη ο εξαντλητικός ρυθμός των διοργανωτών έπεσε και ο Σίγκτορσον μείωσε προσωρινά στο 56′ Αυτό το γκολ αφύπνισε τους Γάλλους που πέτυχαν και 5ο γκολ! Στο 59′ ο Ζιρού πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.
Από τη στιγμή που το παιχνίδι είχε κριθεί οι δύο ομάδες προσέφεραν θέαμα και κυνήγησαν κι άλλα γκολ. Στο 85′ ο Μπιάρνασον με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 5-2.

Διαιτητής: Κάιπερς (Ολλανδία)
Κάρτες: Μπιαρνασον, Ουμτιτί

Γαλλία (Ντεσάμπ) Γιορίς, Εβρά, Ουμτιτί, Κοσιελνί (72′ Μανγκαλά), Σανιά, Ματουιντί, Πογκμπά, Σισοκό, Γκριζμάν, Παγέ (80′ Κομάν), Ζιρού (46′ Ζινιάκ)

Ισλανδία (Λάγκερμπακ) Χάλντορσον, Άρνασον (46′ Ίνγκασον), Ράγκναρ Σίγκουρτσον, Άρι Σκούλασον, Γκούντμουντσον, Άρον Γκούναρσον, Γκίλφι Σίγκουρτσον, Μπιάρνασον, Σίγκτορσον (83′ Γκούντγιονσεν ), Μπόντβαρσον (46′ Φινμπόγκασον).

ΠΗΓH: sports.ert.gr