H Aλβανία έβγαλε την ψυχή των Γάλλων, 2-0 στο τέλος οι «τρικολόρ»

Έπρεπε να περάσουν ενενήντα λεπτά αγώνα στο «Βελοντρόμ» για να λύσει τον «γόρδιο δεσμό» στην άμυνα των Αλβανών ο Γκριεζμάν που με γυριστή κεφαλιά «λύτρωσε» τη Γαλλία και έδιωξε το άγχος από τα πόδια των συμπαικτών του.

Ο Παγέ, που για άλλο ένα παιχνίδι ήταν ο κορυφαίος, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 2-0, στέλνοντας τους «τρικολόρ» στην επόμενη φάση του Euro2016.

Από ένα δοκάρι είχε η κάθε ομάδα, με την Αλβανία να αποχαιρετά του Euro και να αρκείται στις καλές εντυπώσεις που άφησε στον αγώνα, αλλά τους Γάλλους να παίρνουν τους βαθμούς και την πρόκριση.

Η Αλβανία που πολλοί προεξοφλούσαν ακόμα και συντριβή της από τους διοργανωτές, τελικά αποδείχθηκε σκληρό καρύδι, άψογα οργανωμένη στην άμυνα και μάλιστα η ομάδα του Ντε Μπιάσι είναι αυτή που έφτασε κοντά στο γκολ.
Σε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο η μοναδική ευκαιρία και μάλιστα μεγάλη ήταν στο 39’. Υστερα από έξυπνη εκτέλεση κόρνερ ο Λενιανί έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα κόντραρε σωτήρια στον Εβρα, καταλήγοντας σε κόρνερ.

Στην επανάληψη οι Γάλλοι ανέβασαν στροφές και στο 46’ ο Κομάν πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Ένα λεπτό αργότερα ο Παγέ εκτέλεσε το φάουλ, αλλά ο Ραμί δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα του Μπερίσα.
Ο αγώνας πήρε… «φωτιά» και η μία φάση διαδεχόταν την άλλη, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να σκοράρουν. Στο 52’ η Αλβανία έχασε μοναδική ευκαιρία ο Μεμουσάι διεκδίκησε τη μπάλα, η οποία βρήκε στο στήθος του Σανιά και σταμάτησε στο δοκάρι του Γιορίς. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των «τρικολόρ» να απειλήσουν. Ο Παγέ έβγαλε τη σέντρα ο Πογκμπά έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Η Γαλλία που έχει ανεβάσει πολύ την απόδοσή της έχασε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία στο 67’. Ο Κομάν έβγαλε τη σέντρα ο Ζιρού έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Δύο λεπτά αργότερα οι παίκτες του Ντεσάμπ άγγιξαν το γκολ. Ο Εβρά έβγαλε τη σέντρα ο Ζιρού πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.
Στη συνέχεια οι Γάλλοι πίεσαν και κυνήγησαν το γκολ, κλείνοντας τους Αλβανούς στο μισό γήπεδο χωρίς, όμως, να δημιουργήσουν τη μεγάλη ευκαιρία. Η λύτρωση για τους «τρικολόρ» ήρθε στο 90’. Ο Ραμί έβγαλε τη σέντρα ο Γκριζμάν έπιασε την κεφαλιά κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0. Στη συνέχεια οι παίκτες του Ντε Μπιάσι κυνήγησαν την ισοφάριση και στο 96’ στην αντεπίθεση ο Παγέ με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0, στέλνοντας την Γαλλία στην επόμενη φάση του «Euro» και αφήνοντας την Αλβανία στην τελευταία θέση, σε έναν αγώνα που άξιζαν κάτι περισσότερο.

Διαιτητής: Κόλουμ (Σκοτία)
Σκόρερ: 90’ Γκριζμάν, 96’ Παγέ
Κάρτες: Κουκέλι (χάνει το επόμενο ματς), Αμπράσι, Καντέ

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Γιορίς, Σανιά,Κοσιελνί, Ραμί, Εβρά, Καντέ, Ματουιντί, Μαρσιάλ (46’ Πογκμπά), Παγέ, Κομάν (68’ Γκριζμάν), Ζιρού (77’ Ζινιάκ).
Αλβανία (Τζιάνι Ντε Μπιάσι): Μπερίσα, Χισάι, Αγέτι (84’ Βεσέλι), Λίλα (71’ Ρόσι), Αγκόλι, Κουκέλι (74’ Τσάκα), Μεμουσάι, Αμπράσι, Ρόσι, Σαντικού, Λεντζάνι

ΠΗΓΗ: ΕΡΤ1, ΑΠΕ-ΜΠΕ