Ιδανικό ξεκίνημα για την Ουαλία στο Euro (video)

Μία από τις «σταχτοπούτες» του Euro 2016 η Ουαλία έκανε ιδανικό ξεκίνημα στη διοργάνωση καθώς επικράτησε με 2-1 της Σλοβακίας στη πρεμιέρα του δευτέρου ομίλου. Ο Μπέιλ άνοιξε το σκορ για τους Ουαλούς στο 10’, ο Ντούντα ισοφάρισε στο 61’, αλλά ο Ρόμπσον Κανού στο 81’ πέτυχε το νικητήριο τέρμα.

Η Σλοβακία έχασε τη πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς μόλις στο 3’ με τον Χάμσικ που έκανε το σουτ αλλά ο Ντέιβις με σωτήριο τάκλιν, απέκρουσε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή. Στο 10’ οι Ουαλοί κέρδισαν φάουλ έξω από τη περιοχή ο Μπέιλ εκτέλεσε και έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας για το 1-0.

Οι Σλοβάκοι πίεσαν στο δεύτερο μέρος και στο 55’ μετά από κάθετη μπαλιά του Βάις στον Μακ, ο παίχτης του ΠΑΟΚ σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα (57’) απάντησε η Ουαλία, όταν μετά από σέντρα του Άλεν, κεφαλιά του Μπέιλ, έδιωξε πολύ δύσκολα ο Κόζατσικ.

Στο 61ο, όμως, λεπτό καρποφόρησε η υπεροχή της Σλοβακίας. Τότε ο Μακ πήρε τη μπάλα λίγο κάτω από την περιοχή, πέρασε δύο παίκτες και γύρισε τη μπάλα στον Ντούντα (μόλις είχε μπει αλλαγή στο ματς), ο οποίος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, με άψογο πλασέ την έστειλε στα δίχτυα και ισοφάρισε σε 1-1. Η Σλοβακία συνέχισε να πιέζει, αλλά η Ουαλία βρήκε δίχτυα. Στο 81’ από προσπάθεια του Ράμσεϊ, η μπάλα έφθασε στον Ρόμπσον-Κανού, ο οποίος με πλασέ κάτω από τα πόδια του Ντούριτσα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Η Σλοβακία στο 86ο λεπτό έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει ξανά, ο Νέμετς έκανε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Γουορντ.

Κίτρινες: 31′ Χροσόφκι, 78′ Μακ, 80′ Βάις, 83′ Κούτσκα, 90’+ Σκρτελ.

Διαιτητής: Σβάιν Όντβαρ Μόεν (Νορβηγία)

Ουαλία (Κρις Κόλμαν): Γουόρντ, Ντέιβις, Άσλεϊ Γουίλιαμς, Τσέστερ, Γκάντερ, Τέιλορ, Άλεν, Ράμσεϊ (88′ Ρίτσαρντς), Έντουαρντς (69′ Λέντλεϊ), Μπέιλ, Τζόναθαν Γουίλιαμς (71′ Ρόμπσον-Κανού).

Σλοβακία (Γιαν Κοζάκ): Κόζατσικ, Πεκαρίκ, Σκρτελ, Ντούριτσα, Σβέντο, Χροσόφσκι (60′ Ντούντακ), Χάμσικ, Κούτσκα, Μακ, Βάις (83′ Στοχ), Ντούρις (59′ Νέμετς).

ΠΗΓΗ: ΕΡΤ1, ΑΠΕ-ΜΠΕ