Με μια ματιά τα ματς της 2ης ημέρας στο EURO 2016

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το παιχνίδι Αγγλίας-Ρωσίας (1-1) για την 1η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου στο Euro 2016. Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Ουαλία επικράτησε με 2-1 της Σλοβακίας. Με το δεξί μπήκε και η Ελβετία στη διοργάνωση που νίκησε με 1-0 την Αλβανία για τον πρώτο όμιλο.

Αναλυτικά:

Καλύτερη Αγγλία αλλά ούτε αυτή τη φορά κατάφερε να νικήσει στη πρεμιέρα μιας μεγάλης διοργάνωσης. Τα «τρία λιοντάρια» άνοιξαν το σκορ με τον Ντάιερ στο 73’, είχαν δοκάρι με τον Ρούνεϊ δύο λεπτά νωρίτερα (71’), αλλά ο Μπερεζούτσκι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 1-1 για τους Ρώσους.

Ουαλία-Σλοβακία 2-1

Με τέρμα του Μπέιλ στο 10’ οι Ουαλοί πήραν προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο οι Σλοβάκοι που πίεσαν για την ισοφάριση τα κατάφεραν στο 61’ με τον Ντούντα που μόλις είχε περάσει στο γήπεδο. Οι Ουαλοί πήραν τη νίκη με το τέρμα του Ρόμπσον Κανού στο 81’ που διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Αλβανία-Ελβετία 0-1

Την πρώτη της νίκη σε τελική φάση Euro πέτυχε η Ελβετία που κέρδισε με 1-0 την Αλβανία για την 1η αγωνιστική του Α’ ομίλου. Το μοναδικό τέρμα του αγώνα πέτυχε ο Σερ στο 5ο λεπτό, ενώ η Αλβανία έπαιζε από το 36’ με δέκα παίχτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του αρχηγού της Τσάνα.

Οι μελανές στιγμές της ημέρας ήταν τα επεισόδια στη Μασσαλία μεταξύ Άγγλων και Ρώσων χούλιγκανς με τον τραυματισμό 19 ανθρώπων, (ένας εκ των οποίων σοβαρά) αλλά και το ρατσιστικό πανό που ανέβασαν οι Αλβανοί χούλιγκανς κατά της Ελλάδας στις κερκίδες στο ματς με την Ελβετία.