Mε μια ματιά τα ματς της 6ης ημέρας του Euro2016

Στην επόμενη φάση του Euro2016 είναι από σήμερα η Γαλλία που έστω και δύσκολα λύγισε την αντίσταση των Αλβανών με 2-0 στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης στο «Βελοντρόμ» της Μασσαλίας.

Νωρίτερα η Ελβετία πήρε αυτό που ήθελε στην αναμέτρηση με τη Ρουμανία και είναι αγκαλιά με την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Πρώτη συμμετοχή των Σλοβάκων σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και πρώτη νίκη με 2-1 επί της φλύαρης Ρωσίας και θέτει πλέον σοβαρή υποψηφιότητα για πρόκριση!

Η Αλβανία έβγαλε την ψυχή των Γάλλων, 2-0 οι «τρικολόρ» (πατήστε εδώ)

Έπρεπε να περάσουν ενενήντα λεπτά αγώνα στο «Βελοντρόμ» για να λύσει τον «γόρδιο δεσμό» στην άμυνα των Αλβανών ο Γκριεζμάν που με γυριστή κεφαλιά «λύτρωσε» τη Γαλλία και έδιωξε το άγχος από τα πόδια των συμπαικτών του.
Ο Παγέ, που για άλλο ένα παιχνίδι ήταν ο κορυφαίος, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 2-0, στέλνοντας τους «τρικολόρ» στην επόμενη φάση του Euro2016.

Αγκαλιά με την πρόκριση η Ελβετία, 1-1 με Ρουμανία (πατήστε εδώ)

Iσόπαλες με 1-1 αναδείχθηκαν Ελβετία και Ρουμανία στο «Παρκ ντε Πρενς» για τη 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Euro2016, ένα αποτέλεσμα που εξυπηρετεί τους Ελβετούς που με 4 βαθμούς στον όμιλο είναι πολύ κοντά στην πρόκριση στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

Η Σλοβακία νίκησε 2-1 τη Ρωσία στο Euro (πατήστε εδώ)

Σπουδαία νίκη με 2-1 πέτυχε η Σλοβακία επί της Ρωσίας στη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου στο Euro 2016, με την οποία ουσιαστικά έβαλε βάσεις πρόκρισης για τους «16» της διοργάνωσης.
Το σκορ άνοιξε ο Βάις στο 32’ για τους Σλοβάκους, ο Χάμτσεκ διπλασίασε τα τέρματα τους στο 45’, ενώ ο Γκουσάκοφ στο 80’ μείωσε για τους Ρώσους στο τελικό 1-2.