Ο Πικέ λύτρωσε την Ισπανία στο 87’, 1-0 την Τσεχία (video)

Τρία λεπτά πριν τη λήξη ο Πικέ «ξεκλείδωσε» την άμυνα της Τσεχίας και βρήκε τρόπο να νικήσει τον μέχρι τότε ανίκητο Τσεχ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της Τσεχίας για το νικητήριο τέρμα της Ισπανίας (1-0) που μπήκε με το δεξί στο Euro 2016.

Οι «φούριας ρόχας» έπαιξαν σαν τη γάτα με το ποντίκι με τους Τσέχους χάνοντας πολλές ευκαιρίες αλλά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη χάρη στο τέρμα του αμυντικού της Μπαρτσελόνα.

Ο  Τσεχ σταμάτησε στο 16’ την κοντινή προβολή του Μοράτα, μετά από ωραίο γύρισμα του Σίλβα, στο 29’ απέκρουσε σε κόρνερ το συρτό σουτ του φορ της Γιουβέντους, ενώ στο 40’ είπε «όχι» και στο διαγώνιο σουτ του Ζόρντι Άλμπα, κρατώντας απαραβίαστη την εστία του. Οι Τσέχοι είχαν να αντιπαρατάξουν στο πρώτο ημίχρονο μόνο ένα σουτ του Νέτσιντ στο 45’, που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Ντε Χέα.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης συνέχισαν να πιέζουν και να ψάχνουν το γκολ ανεβάζοντας περισσότερο την απόδοση τους και στο 46’ πλησίασαν το γκολ, όμως η μπάλα βρήκε στο δοκάρι μετά την προσπάθεια του Χούμπνικ να απομακρύνει το γύρισμα του Μοράτα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης και μετά το κόρνερ, το σουτ του Νολίτο και η κοντινή προβολή του Σέρχιο Ράμος σταμάτησαν σε πόδια αμυνομένων. Η Τσεχία απείλησε στο 57’ με τον Χούμπνικ (απέκρουσε ο Ντε Χέα) και κυρίως στο 65’, όταν μετά από σέντρα του Κρεϊτσι και κεφαλιά του Γκέμπρε Σελασιέ, ο Φάμπρεγας πρόλαβε τελευταία στιγμή να απομακρύνει προ του Καντεράμπεκ, με τον Ντε Χέα εξουδετερωμένο. Οι Ισπανοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 70’  με τον Ζόρντι Άλμπα που βρέθηκε τετ α τετ όμως ο Χούμπνικ πρόλαβε και έδιωξε. Στο 73’ ο Σίλβα αστόχησε από το ύψος της περιοχής. Στο 87’ η λύτρωση για την Ισπαν΄.ια ήρθε από τον Πικέ, με ωραία κεφαλιά που «έγραψε» το 1-0. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ντε Χέα απέκρουσε το σουτ του Νταρίντα κρατώντας τη νίκη για την ομάδα του.

Κίτρινες: Λιμπέρσκι

Διαιτητής: Σιμόν Μαρτσίνιακ (Πολωνία)

Ισπανία (Βιθέντε ντελ Μπόσκε): Ντε Χέα, Πικέ, Σέρχιο Ράμος, Ζόρντι Άλμπα, Χουανφράν, Μπουσκέτς, Ινιέστα, Φάμπρεγας (70΄ Τιάγκο Αλκάνταρα), Νολίτο (82΄ Πέδρο), Νταβίντ Σίλβα, Μοράτα (62΄ Αντούριθ)

Τσεχία (Πάβελ Βρμπα): Τσεχ, Χούμπνικ, Σίβοκ, Λιμπέρσκι, Καντεράμπεκ, Πλάσιλ, Νταρίντα, Κρεϊτσι, Ροσίτσκι (88΄ Παβέλκα), Γκέμπρε Σελασιέ (86΄ Σούραλ), Νέτσιντ (75΄ Λαφάτα)

ΠΗΓΕΣ: ΕΡΤ1, ΑΠΕ-ΜΠΕ