Πολωνία, Ουαλία και Πορτογαλία τα πρώτα εισιτήρια στους «8» στο Euro

Η Πολωνία, η Ουαλία και η Πορτογαλία είναι οι τρεις πρώτες ομάδες που προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Euro 2016. Η Πολωνία χρειάστηκε την διαδικασία των πέναλτι για να αποκλείσει την Ελβετία με 5-4 στο ματς που μπήκε το πιο όμορφο γκολ της διοργάνωσης (ο Σακίρι με ανάποδο ψαλίδι), η Ουαλία απέκλεισε την Βόρεια Ιρλανδία με το αυτογκόλ του ΜακΚόλεϊ, ενώ ο Κουαρέσμα στο 117’ πέτυχε το μοναδικό γκολ της Πορτογαλίας με το οποίο νίκησε και απέκλεισε την Κροατία.

Αναλυτικά:

Ελβετία-Πολωνία 1-1 (4-5 πέναλτι)

Το πρώτο εισιτήριο για τα προημιτελικά του Euro 2016, το πήρε η Πολωνία που κέρδισε στη διαδικασία των πέναλτι την Ελβετία με 5-4. Η κανονική διάρκεια και η παράταση τελείωσαν ισόπαλες 1-1 το οποίο διαμορφώθηκε από το τέρμα του Μπλαστσικόφσκι στο 39’ και το καταπληκτικό ανάποδο ψαλίδι του Σακίρι στο 82’.

Ουαλία-Βόρεια Ιρλανδία 1-0

Το όνειρο της Ουαλίας στην παρθενική της εμφάνιση σε τελική φάση Euro συνεχίζεται, καθώς απέκλεισε την Βόρεια Ιρλανδία με 1-0 και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Το αυτογκόλ του ΜακΚόλεϊ στο 75’ μετά τη σέντρα του Μπέιλ έκρινε την αναμέτρηση που δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις.

Κροατία-Πορτογαλία 0-1

Τρία λεπτά πριν το τέλος της παράτασης (117’) ο Κουαρέσμα με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Κροατίας και την Πορτογαλία στους «8» του Euro 2016, όπου θα αντιμετωπίσει την Πολωνία. Το παιχνίδι στη κανονική διάρκεια και στον έξτρα χρόνο έληξε χωρίς γκολ (0-0) και χωρίς τελικές προσπάθειες στο στόχο.

Σε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια του τουρνουά όπου δεν έγιναν φάσεις στις δύο εστίες, η Πορτογαλία κατάφερε να πετύχει το μοναδικό γκολ του αγώνα τρία λεπτά πριν το τέλος της παράτασης (1-0).

ΠΗΓΗ: sports.ert.gr