Η Πορτογαλία είναι η νέα Πρωταθλήτρια Ευρώπης, 1-0 τη Γαλλία (video)

Της το χρωστούσε η Ιστορία. Η Πορτογαλία που στερήθηκε μέσα στο «σπίτι» της το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα το 2004 από την Ελλάδα, το κατέκτησε μέσα στο Παρίσι νικώντας τη Γαλλία στην παράταση με 1-0 με γκολ του Έντερ κόντρα στα προγνωστικά και την ατυχία που την «χτύπησε» νωρίς με τον τραυματισμό του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Και τι σύμπτωση! Ο Κριστιάνο Ρονάλντο που αποχώρησε κλαίγοντας στο 25ο λεπτό του τελικού στο «Σταντ ντε Φρανς» στο τέλος οι συμπαίκτες του, σαν να είχαν δώσει όρκο μεταξύ τους, «φρόντισαν» να τον κάνουν να κλάψει και πάλι, αλλά αυτή τη φορά με δάκρυα χαράς, όπως το ζητούσε πριν τον τελικό. Και μαζί έκαναν τον πορτογαλικό λαό να χαμογελά από ευτυχία!

Η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος στέφθηκε Πρωταθλήτρια Ευρώπης μετά από έναν τελικό που τα είχε όλα, δύο δοκάρια, γκολ, ένταση, δυνατές μονομαχίες και αγωνία μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης, καθώς το 90λεπτο του αγώνα δεν μπόρεσε να δώσει νικητή (0-0).

Θα μας μείνει αξέχαστη η εικόνα του Ρονάλντο δίπλα από τον Σάντος σε όλο σχεδόν το δεύτερο ημίχρονο και την παράταση να δίνει …οδηγίες κουτσαίνοντας και να εμψυχώνει τους συμπαίκτες του. Ναι, μπορούμε να πούμε ότι το ήθελαν περισσότερο!

Οι Γάλλοι από την απέναντι πλευρά μπορούν να τα βάζουν με την τύχη τους, καθώς έχασαν με …το τσουβάλι ευκαιρίες για γκολ, είχαν και δοκάρι με τον Ζινιάκ, αλλά η στρογγυλή θεά είχε άλλη γνώμη και έστειλε στα ουράνια την Πορτογαλία που έπαιξε πανέξυπνα στον τελικό με σωστή αμυντική λειτουργία, αλλά είχε σε μεγάλη βραδιά και τον Πατρίσιο που σε μερικές περιπτώσεις έσωσε την ομάδα του από μεγάλους κινδύνους.

Στο 10΄ ο Γκριεζμάν με ωραία κεφαλιά υποχρέωσε τον Πατρίσιο σε εντυπωσιακή επέμβαση, η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του τελικού.
Μεγάλη ατυχία για τον Κριστιάνο Ρονάλντο και την Πορτογαλία, καθώς ο άσος της Ρεάλ Μαδρίτης αποχωρεί στο 25΄ λόγω τραυματισμού στο γόνατο. Ο Κουαρέσμα παίρνει την θέση του.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Γαλλία με δυνατό σουτ του Σισοκό που απέκρουσε ο Πατρίσιο στο 34΄.

Στο 38΄ η Πορτογαλία που προσπαθεί να συνέλθει από το σοκ της αποχώρησης του Ρονάλντο έφτασε με αξιώσεις στα καρέ του Λιορίς, αλλά ο Νάνι με τον Σίλβα δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τη Γαλλία.

Ο Ντεσάμπ θέλοντας να φρεσκάρει μπροστά την ομάδα του στο δεύτερο ημίχρονο πέρασε στο 58΄ τον Κομάν αντί του Παγέ που δεν τα πήγε καλά στον τελικό. Ο νεοεισερχόμενος Κομάν ήταν ο δημιουργός της πρώτης μεγάλης ευκαιρίας του 2ου ημιχρόνου, καθώς από δική του εξαιρετική σέντρα ο Γκριεζμάν στο 66΄ από πολύ κοντά και ανενόχλητος έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πατρίσιο.
Και ο Σάντος προχώρησε σε αλλαγή τακτικής, στο 66΄ βγάζοντας τον Σίλβα που τον αντικατέστησε ο Μουτίνιο.

Η Πορτογαλία είναι η νέα Πρωταθλήτρια Ευρώπης, 1-0 τη Γαλλία (video)Η Γαλλία έφτασε στο 75΄ μια ανάσα από το γκολ, όμως και πάλι ο Πατρίσιο με υπερένταση αποσοβεί τον κίνδυνο από σουτ του Ζιρού.
Και όποιος πίστεψε ότι η Πορτογαλία θα κλεινόταν πίσω παθητικά, διαψεύστηκε στο 80΄ όταν με άψογα αντανακλαστικά ο Λιορίς έδιωξε ανάποδο ψαλίδι του Κουαρέσμα.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους «τρικολόρ» στο 83΄ με απίθανο σουτ του δραστήριου Σισοκό που έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία της πορτογαλικής εστίας, αλλά ο Πατρίσιο έχει κατεβάσει «ρολά» και έδιωξε σωτήρια για την Πορτογαλία.

Απίστευτη φάση στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων για τη Γαλλία, όταν από πολύ κοντά ο Ζινιάκ αφού απέφυγε με έξοχη προσποίηση τον Πέπε σούταρε αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Πατρίσιο.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης η Πορτογαλία έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, όμως στο 104΄ ο Έντερ δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από εκτέλεση κόρνερ.
Η Πορτογαλία στο 108΄ άγγιξε το γκολ, όμως η μπάλα από την εκτέλεση φάουλ του Γκερέϊρο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρ του Λιορίς.
Όμως ό,τι δεν μπόρεσε να πετύχει ο Γκερέϊρο το έκανε ο Έντερ στο 109΄! Τρομερό σουτ του Πορτογάλου άσου έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Λιορίς (1-0) !!!

Το τελικό σφύριγμα της λήξης του τελικού βρήκε τους παίκτες της Πορτογαλίας να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς για την τεράστια επιτυχία, καθώς είναι ο πρώτος τίτλος που κατακτά και το πέτυχε αθόρυβα, με τον «αρχιτέκτονα» Σάντος να οδηγεί με μαεστρία από τον πάγκο τους παίκτες του.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μαρκ Κλάτενμπεργκ (Αγγλία)

ΚΑΡΤΕΣ: Σέντρικ, Ζοάο Μάριο, Γκερέιρο, Καρβάλιο, Ζοάο Φόντε, Ρούι Πατρίσιο – Ουμτιτί, Ματουιντί, Κοσιελνί, Πογκμπά

Πορτογαλία(Σάντος): Πατρίσιο, Πέπε, Φοντέ, Γκερέϊρο, Ρονάλντο(25΄Κουαρέσμα), Ζοάο Μάριο, Καρβάλιο, Ρενάτο Σάντσες (79΄ Έντερ), Νάνι, Σέντριτς, Σίλβα (66΄ Μουτίνιο).

Γαλλία (Ντεσάμπ): Λιορίς, Εβρά, Γκριεζμάν, Παγέ (58΄ Κομάν), Ζιρού (78΄ Ζινιάκ), Ματουϊντί, Πογκμπά, Σισοκό(110΄ Μαρσιάλ), Σανιά, Κοσιελνί, Ουμτιτί