Στα ημιτελικά η Γερμανία 6-5 στα πέναλτι την Ιταλία

Τον νικητή από το ζευγάρι Γαλλίας-Ισλανδίας θα αντιμετωπίσει η Γερμανία στα ημιτελικά του Euro 2016, μετά την πρόκριση της από την διαδικασία-θρίλερ των πέναλτι απέναντι στην Ιταλία. Τα «πάντσερ» επικράτησαν με 6-5 μετά από 18 εκτελέσεις πέναλτι ενώ η κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση έληξαν 1-1.

Το σκορ άνοιξε ο Οζίλ για τους Γερμανούς στο 65’ και ισοφάρισε ο Μπονούτσι με πέναλτι στο 77’.

Στη διαδικασία των πέναλτι, οι Γερμανοί είχαν τρεις απώλειες (δύο άουτ και ένα δοκάρι), ενώ οι Ιταλοί τέσσερις, με τον Νόιερ να αποκρούει δύο φορές και ισάριθμες οι «ατζούρι» να αστοχούν.

Κλειστό παιχνίδι χωρίς πολλές μεγάλες φάσεις έγινε στο πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να προσέχουν ιδιαίτερα τα νώτα τους και να μην ανοίγονται στο δημιουργικό κομμάτι. Στο 42’ από πολλαπλή καραμπόλα, η μπάλα έφτασε στον Μίλερ, ο οποίος, όμως, αστόχησε απελπιστικά. Στο επόμενο λεπτό 43’ το σουτ του Στουράρο κόντραρε σε σώματα και έφυγε κόρνερ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 0-0.

Στο 54’ οι παγκόσμιοι πρωταθλητές έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Γκόμεζ και τον Φλορέντσι να απομακρύνει σωτήρια πάνω στη γραμμή.

Η πίεση των Γερμανών απέδωσε καρπούς στο 65’ με τον Γκόμεζ να βρίσκει τον Έκτορ και αυτός με τη σειρά του τον Οζίλ που με προβολή άνοιξε το σκορ 1-0.

Η Ιταλία απείλησε στο 74’ με το σουτ του Πελέ που έφυγε έξω, ενώ στο 77’ η γυριστή κεφαλιά του Κελίνι βρήκε η μπάλα στο χέρι του Μπότανεγκ και ο Κασάι έδειξε την άσπτη βούλα. Ο Μποντούτσι ευστόχησε στο πέναλτι για το 1-1. Στο 81’ η Ιταλία φλέρταρε με δεύτερο γκολ με τον Πελέ που σούταρε απευθείας μετά το γύρισμα του Έντερ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Το ματς πήγε στη παράταση και στο 107’ τα «πάντσερ» άγγιξαν το δεύτερο τέρμα με το γυριστό σουτ του Ντράξλερ που έφυγε ελάχιστα έξω. Το υπόλοιπο του αγώνα κύλησε χωρίς φάσεις και οι δύο ομάδες πήγαν στα πέναλτι όπου εξελίχθηκε θρίλερ, καθώς χρειάστηκαν 18 εκτελέσεις για να βγει η νικήτρια.