Στα ημιτελικά η Πορτογαλία 5-3 στα πέναλτι την Πολωνία

Στους τέσσερις του Euro 2016 προκρίθηκε η Πορτογαλία που απέκλεισε στη διαδικασία των πέναλτι την Πολωνία με 5-3. Η κανονική διάρκεια του αγώνα αλλά και η παράταση τελείωσαν με το σκορ στο 1-1.

Ο Λεβαντόφσκι στο 2’ άνοιξε το σκορ για την Πολωνία και ο Ρενάτο Σάντσες ισοφάρισε στο 33’ για την Πορτογαλία. Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Μπλαστσικόφσκι έχασε το τέταρτο πέναλτι για την Πολωνία, ενώ ο Κουαρέσμα ευστόχησε και διαμόρφωσε το 5-3 που έστειλε τους Ίβηρες στον ημιτελικό.

Πριν συμπληρωθούν δύο λεπτά στο ματς, ο Λεβαντόφσκι βρήκε δίχτυα με βολέ στη κίνηση, στη σέντρα του Γκροσίτσκι από αριστερά βάζοντας… φωτιά στο ματς (1-0).

Στο 17’ οι Πολωνοί έχασαν καλή ευκαιρία, όταν ο Μίλικ βρήκε τον Λεβαντόφσκι, εκείνος «τσίμπησε» την μπάλα από τον Φόντε και σούταρε από πλάγια αλλά ο Πατρίσιο μπλόκαρε στην αριστερή γωνία του.

Η Πορτογαλία ανέβασε σταδιακά την απόδοση της και στο 33’ έφερε το ματς στα ίσια με τον «κεραυνό» του 18χρονου Ρενάτο Σάντσες έξω από την περιοχή.

Στο 49’ ο Ρουί Πατρίσιο απέκρουσε την κεφαλιά του Λεβαντόφσκι, ο Σέντρικ φλέρταρε με το γκολ στο 64’ στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ. Στο 81’ ύστερα από κάθετη πάσα του Πέπε ο Γεντρέιτσικ προσπάθησε να εμποδίσει την πορεία της μπάλας προς τον Ρονάλντο ρισκάροντας ένα αυτογκόλ, καθώς η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Φαμπιάνσκι, ενώ στο 86΄ ο Μουτίνιο πέρασε την μπάλα πάνω από την πολωνική άμυνα και έβγαλε τον Ρονάλντο απέναντι στον Φαμπιάνσκι, αλλά δεν βρήκε την μπάλα χάνοντας μοναδική ευκαιρία. Στο υπόλοιπο του αγώνα και στον έξτρα χρόνο της παράτασης δεν βγήκαν μεγάλες φάσεις με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται με την διαδικασία των πέναλτι.

Από τα 11 μέτρα ευστόχησαν οι Ρονάλντο, Ρενάτο Σάντσες, Μουτίνιο, Νάνι και Κουαρέσμα για τους Πορτογάλους, ενώ για τους Πολωνούς σκόραραν από τα 11 μέτρα οι Λεβαντόφσκι, Μίλικ, Γκλικ, ενώ ο Ρούι Πατρίσιο απέκρουσε την εκτέλεση του Μπλαστσικόφσκι.

Κίτρινες: Γεντρέιτσικ, Γκλικ, Καπούστκα – Άντριεν Σίλβα

Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία)

Πολωνία (Άνταμ Ναβάλκα): Φαμπιάνσκι, Πίστσεκ, Παζντάν, Γεντρέιτσικ, Μαζίνσκι (98΄ Γιοντλόβιτς), Μίλικ, Λεβαντόφσκι, Κριχόβιακ, Γκροσίτσκι (81΄ Καπούστκα), Γκλικ, Μπλαστσικόφσκι.

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Πέπε, Ζοσέ Φόντε (80΄ Κουαρέσμα), Κ. Ρονάλντο, Ζοάο Μάριο, Γουίλιαμ Καρβάλιο (96΄ Ντανίλο), Ρενάτο Σάντσες, Νάνι, Ελισέου, Σέντρικ, Άντριεν Σίλβα (73΄ Μουτίνιο).

ΠΗΓΕΣ: ΕΡΤ1, sports.ert.gr