Στον τελικό η Πορτογαλία, 2-0 την Ουαλία

Με ηγέτη τον Κριστιάνο Ρονάλντο η Πορτογαλία νίκησε στον πρώτο ημιτελικό δίκαια με 2-0 στη Λιόν την ομάδα-έκπληξη του Euro2016, την Ουαλία, και προκρίθηκε για δεύτερη φορά στην ιστορία της σε τελικό ευρωπαϊκού πρωταθλήματος μετά το 2004.

Εκεί η ομάδα του Φερνάντο Σάντος θα αντιμετωπίσει την προσεχή Κυριακή το νικητή του άλλου ημιτελικού την Πέμπτη ανάμεσα στη Γερμανία και τη Γαλλία και θα προσπαθήσει να πάρει ό,τι στερήθηκε από την εθνική μας ομάδα πριν 12 χρόνια μέσα στο «σπίτι» της.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 50ό και Νάνι στο 53ο λεπτό ήταν οι σκόρερς για τους Ίβηρες απέναντι στην Ουαλία που δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην καλά οργανωμένη άμυνα της Πορτογαλίας, αλλά έστω κι έτσι η πορεία των Ουαλών είναι μια νίκη αυτής της μικρής χώρας που κανείς δεν την υπολόγιζε από την αρχή ούτε καν ως αουτσάϊντερ και εκπροσώπησε επάξια τη Μεγάλη Βρετανία.

Καλό ρυθμό είχε ο ημιτελικός στο πρώτο ημίχρονο με αρκετές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Την αρχή έκαναν οι Πορτογάλοι, όταν ύστερα από ωραίο «1-2» του Ρονάλντο με τον Ζοάο Μάριο, ο τελευταίος σούταρε δύο μέτρα άουτ από το δεξί δοκάρι του Χένεσι. Στο 19΄ και σε κομπίνα των Ουαλών σε κόρνερ, ο Λέντλεϊ βρήκε τον Μπέιλ στο ύψος του πέναλτι αλλά εκείνος σούταρε ψηλά, ενώ στο 23΄ ήταν και πάλι ο άσος της Ρεάλ Μαδρίτης που σούταρε ύστερα από ατομική προσπάθεια στην αγκαλιά του Ρούι Πατρίσιο. Στη συνέχεια το παιχνίδι ατόνησε ως το 44ο λεπτό, όταν στη σέντρα από δεξιά ο Ρονάλντο πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε.

Μέσα σε τρία λεπτά στην επανάληψη κρίθηκε ο αγώνας: Στο 50΄ και σε εκτέλεση κόρνερ με πάσα του Ζοάο Μάριο στον Γκερέιρο και σέντρα του τελευταίου, ο Ρονάλντο σηκώθηκε ψηλότερα απ΄ όλους με εκπληκτικό επιτόπιο άλμα και με κεφαλιά νίκησε τον Χένεσι για το 1-0, ενώ στο 53΄ και σε σουτ του ίδιου έξω από την περιοχή ο Νάνι μπήκε στην πορεία της μπάλας και διπλασίασε το σκορ με προβολή (2-0).

Οι Ουαλοί παρά το γεγονός ότι πίεσαν τα καρέ του Πατρίσιο, δεν μπόρσεαν να βρουν ανοιχτούς διαδρόμους και να πλησιάσουν απειλητικά, ενώ αντίθετα οι Πορτογάλοι από το άγχος έβγαιναν με αυτοπεποίθηση σε αντεπιθέσεις και δεν δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν το 2-0 που τους στέλνει στον τελικό.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιόνας Έρικσον (Σουηδία)

ΚΑΡΤΕΣ: Μπρούνο Άλβες, Ρονάλντο – Άλεν, Τσέστερ, Μπέιλ

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Σέντρικ, Μπρούνο Άλβες, Φοντέ, Γκερέιρο, Ντανίλο, Ζοάο Μάριο, Αντριέν Σίλβα, Ρενάτο Σάντσες, Νάνι, Ρονάλντο.

ΟΥΑΛΙΑ (Κρις Κόουλμαν): Χένεσι, Γκάντερ, Τσέστερ, Κόλινς, Γουίλιαμς, Τέιλορ, Κινγκ, Λέντλεϊ, Άλεν, Μπέιλ, Ρόμπσον-Κανού.

ΠΗΓΗ: sports.ert.gr