Βιγιαρεάλ και Σεβίλη τον πρώτο λόγο για πρόκριση

Με γκολ του Λόπεζ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Βιγιαρεάλ νίκησε με 1-0 την Λίβερπουλ στο Μαδριγάλ, στον πρώτο ημιτελικό του Europa League. Στον άλλο ημιτελικό η Σεβίλη απέσπασε ισοπαλία 2-2 στην Ουκρανία από την Σαχτάρ Ντόνετσκ και έχει τον πρώτο λόγο για πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης. Οι επαναληπτικοί θα γίνουν την ερχόμενη Πέμπτη (5/5).

Μέτριο ποιοτικά παιχνίδι έγινε στο Μαδριγάλ με λίγες καλές φάσεις στις δύο εστίες. Στο 5’ η Λίβερπουλ βρέθηκε κοντά στο γκολ με τον Άλαν να πλασάρει από το ύψος του πέναλτι πάνω στον Ασένχο, ενώ στο 11’ η Βιγιαρεάλ απείλησε με τον Σολδάδο που σούταρε άστοχα. Στο 21’ το «κίτρινο υποβρύχιο» είχε νέα καλή στιγμή με το σουτ του Πίνια αλλά ο Μινιολέ απέκρουσε. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ευκαιρία της Βιγιαρεάλ με τον Μακαμπού να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα στο δοκάρι. Η Λίβερπουλ απάντησε στα δοκάρια στο 65’ με τον Φιρμίνιο, στο 87’ ο Μινιολέ έκανε σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Μακαμπού, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων σε αντεπίθεση ο Λόπεζ σε κενή εστία πλάσαρε για το τελικό 1-0.

Βιγιαρεάλ (Μαρθελίνο Γκαρθία): Ασένχο, Γκασπάρ, Χάουμε Κόστα, Βίκτορ Ρουίθ, Μπαϊγί (76′ Μουσάτσιο), Μπρούνο, Ντος Σάντος (72′ Σάμου Καστιγιέχο), Πίνια, Σουάρεθ, Σολδάδο (74′ Αντριάν), Μπακαμπού.

Λίβερπουλ (Γίργκεν Κλοπ): Μινιολέ, Τουρέ, Λόβρεν, Κλάιν, Μορένο, Μίλνερ, Λούκας, Λαλάνα, Αλεν, Κουτίνιο (46′ Αϊμπ), Φιρμίνο (90′ Μπεντέκε).

Σαχτάρ Ντόνετσκ-Σεβίλη 2-2

Δυνατά μπήκε η Σεβίλη στο ματς και μόλις στο 6ο λεπτό προηγήθηκε στο σκορ με τον Βιτόλο (0-1). Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση καθώς στο 23’ ο Μάρλος έφερε το παιχνίδι στα ίσια (1-1), ενώ στο 36’ η Σαχτάρ ανέτρεψε το σκορ και πήρε προβάδισμα με 2-1 με το τέρμα του Στεπανένκο. Ωστόσο στο 82’ η Σεβίλη ισοφάρισε σε 2-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα με το εύστοχο πέναλτι του Γκαμέιρο.