Ο Αραμπούλι… πλήγωσε τον Άρη στη νίκη της Λαμίας (video)

Με δύο τέρματα του Αραμπούλι στο 9’ και στο 17’ η Λαμία νίκησε με 2-0 τον Άρη στο τελευταίο παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής της Super League. Οι «κίτρινοι» τελείωσαν το ματς με δέκα παίχτες λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη του Σούντγκρεν στο 63’.

Δυνατά μπήκε η Λαμία στο ματς και στο 7ο λεπτό κέρδισε πέναλτι μετά τη χρήση του VAR όταν ο Ντέλετιτς βρέθηκε πεσμένος στη περιοχή από  μαρκάρισμα του Ματίγια. Ο Αραμπούλι ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε, όμως χρειάστηκε πάλι χρήση του VAR για να μετρήσει το γκολ (1-0). Ο Αραμπούλι βρέθηκε φάτσα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έξι λεπτά αργότερα (13’) όμως ο Μπουσέ με το πόδι έσωσε την εστία του Άρη από δεύτερη παραβίαση.

Στο 17΄όμως ο Αραμπούλι πέτυχε το γκολ της αγωνιστικής και ίσως ένα από τα καλύτερα του φετινού πρωταθλήματος καθώς μετά τη σέντρα του Καραμάνου με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει χάνοντας καλές ευκαιρίες στο υπόλοιπο του ημιχρόνου με τους Γκάμα (σουτ 29’), Σάσα ( κεφαλιά 42’) που δεν βρήκαν στόχο.

Ο Άρης κυνήγησε το γκολ και στο δεύτερο μέρος με το διαγώνιο σουτ του Γκάμα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Επασί στο 52’, όμως στο 63’ οι «κίτρινοι» έμειναν με παίχτη λιγότερο. Ο Σούντγκρεν απώθησε ένα ball boy και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του Σκουλά, αφήνοντας με δέκα παίκτες την ομάδα του. Στο 79’ ο Γκάμα με φάουλ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι στη τελευταία καλή φάση του ματς.

Διαιτητής: Εμμανουήλ Σκουλάς (Θεσσαλίας)

Κίτρινες: Ταϊρόν, Μπιάρνασον – Μπερτόγλιο, Ματίγια, Ρόουζ, Μαντσίνι, Λόπεθ.

Κόκκινες: 63’ Σούντγκρεν.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σκόνδρας, Προβυδάκης, Μπεχαράνο, Τζανδάρης (77’ Γκούγκα), Ταϊρόν (62’ Μπιάρνασον), Καραμάνος (62’ Βλάχος), Ντέλετιτς (89’ Βασιλακάκης), Αραμπούλι.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Μπουσέ, Γκάνεα, Σούντγκρεν, Μπεναλουάν, Ρόουζ, Σάσα, Ματίγια (71’ Τζέγκο), Γκάμα, Σίλβα (58’ Ματέο), Μάνος (58’ Λόπεθ), Μπερτόγλιο (58’ Μαντσίνι).