Παναχαϊκή: Νίκησε τον Απόλλωνα Λάρισας

Array

Η Παναχαϊκή νίκησε τον Απόλλωνα Λάρισας στην Αγυιά, με 1-0  στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Football League και πλησίασε στους δύο βαθμούς από τη δεύτερη θέση που οδηγεί σε μπαράζ με τον 13ο της Super League.

Τον γόρδιο δεσμό έλυσε για ακόμα μία φορά ο μόνιμος σκόρερ των «κοκκινόμαυρων», Χρήστος Ελευθεριάδης, πού έφτασε τα 10 γκολ και ανέβηκε στην κορυφή των σκόρερ της Football League.Μόλις δύο λεπτά μετά από την έναρξη του ματς ο Σουλιώτης ανέτρεψε τον Αργυρόπουλο.Ο Ελευθεριάδης ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν εύστοχος κι άνοιξε το σκορ. Η Παναχαϊκή άγγιξε και το 2-0 με τον Αργυρόπουλο στο 16΄,  με τον Απόλλωνα Λάρισας να μην απειλεί στιγμή στο πρώτο 45λεπτο.

Στην επανάληψη οι Θεσσαλοί έφτασαν κοντά στο 1-1 στο 50′, μετά από εκτέλεση φάουλ του Πολέτο, ο Καρατάσιος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Σούλη που είχε κάνει άστοχη έξοδο.  Η Παναχαϊκή απάντησε  με τον Κυνηγόπουλο στο 52′ όταν ο ποδοσφαιριστής βρέθηκε μέσα στην περιοχή των “κυανόλευκων” με τον Μαντζάρη να αποκρούει εντυπωσιακά. Ενώ στο 62′ το σουτ του Μπαστακού από ημικύκλιο της περιοχής του Απόλλωνα πέρασε μερικά εκατοστά δίπλα από την εστία του τερματοφύλακα του Απόλλωνα. Στο 68′ ο Κυνηγόπουλος, λίγο πριν αποχωρήσει ως αλλαγή από το παιχνίδι, έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν μετά σέντρα του Ελευθεριάδη από αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, ο επιθετικός μέσος με διαγώνια κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ στον ανήμπορο να αντιδράσει Μαντζάρη.

O Απόλλων δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση και έτσι μοιραία το γκολ από το ξεκίνημα έμελλε να ορίσει και το αποτέλεσμα του αγώνα και την ομάδα της Παναχαϊκής να πλησιάζει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας τους “κυανόλευκους”.

Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη της Παναχαϊκής, που κάνει πορεία πρωταθλητισμού στο 2019, στα έξι τελευταία παιχνίδια. Οι «κοκκινόμαυροι» έχουν να φύγουν με σκυμμένο το κεφάλι από τις 13 Ιανουαρίου και το Βόλο, κάνοντας στη νέα χρονιά εντυπωσιακό σερί που τους φέρνει μία ανάσα από τις θέσεις των μπαράζ και της ανόδου. Ακολουθεί πλέον για την Παναχαϊκή το μεγάλο ντέρμπι με τον Ηρακλή στο Καυταντζόγλειο.

Παναχαϊκή (Οφρυδόπουλος): Σούλης, Πολίμος, Τσελεπίδης, Λουμπαρδέας, Σταμόπουλος, Πλέγας, Φουρλάνος (79’ Παπατόλιος), Αργυρόπουλος (84’ Μποντιέλ), Κυνηγόπουυλος (69’ Μαυριάς), Ελευθεριάδης, Μπαστακός.

Απόλλων Λάρισας (Αμπελά): Μάντζαρης, Σκούπρα, Καρατάσιος, Ριβέτα, Σουλιώτης (58’ Γκουντρουμνπής), Τασιουλής, Λίταινας, Καμπέρης, Κοντοές, Πολέτο, Λούκας.