Παναιτωλικός – Πανιώνιος 0-0

Array

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Παναιτωλικός και Πανιώνιος ενόψει της ρεβάνς στη Νέα Σμύρνη, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 στο Αγρίνιο για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα του στο πρώτο ματς της 6ης φάσης του Κυπέλλου. Η ομάδα του Αγρινίου προσπάθησε, είχε καλές στιγμές στον αγώνα, αλλά έμεινε στο μηδέν.

Από την άλλη ο Πανιώνιος επίσης πάλεψε και παρά το γεγονός ότι έμεινε με δέκα παίκτες είχε και την καλύτερη στιγμή στο παιχνίδι για να σκοράρει! Η τύχη όμως του γύρισε την πλάτη και έτσι έμεινε το 0-0.

Παιχνίδι δύναμης κατά κύριο λόγο στα πρώτα 45′, με τις καλές στιγμές ωστόσο να μη λείπουν για τις δύο ομάδες. Ο Παναιτωλικός μπήκε πιο δυνατά και απείλησε πρώτος με κεφαλιά του Μαρσιάλ στο 5′. Απευθείας εκτέλεση φάουλ από καλή θέση του Κέβιν με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κότνικ. Στο 17′, καλό σουτ του Μπαΐροβιτς «έγραψε» μία ακόμη τελική για τον Παναιτωλικό. Ο Πανιώνιος απάντησε με τον Μασούρα στο 21′, χάνοντας πολύ μεγάλη ευκαιρία μέσα από την περιοχή του Κνετ. Στο 29′ κεφαλιά του Σταυρόπουλου πέρασε πάνω από τα δοκάρια, ενώ ο Μπαΐροβιτς είχε νέα καλή στιγμή λίγα λεπτά αργότερα. Στα τέλη του ημιχρόνου τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι φιλοξενούμενοι απείλησαν κυρίως από στημένες φάσεις, με το 0-0 ωστόσο να παραμένει.

Στην επανάληψη  ο Παναιτωλικός έχασε αρχικά εξαιρετική ευκαιρία με τον Ντουάρτε σε αντεπίθεση στο 50′. Το πλασέ του πέρασε λίγο άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, από σέντρα στα αριστερά, ο Μπαΐροβιτς πήρε την πρώτη κεφαλιά, με τον Μιμίτο να μην προλαβαίνει να «ακολουθήσει». H επιθετική προσπάθεια του Παναιτωλικού συνεχίστηκε με καλό σουτ του Φυτόπουλου στο 53′.

Ο Πανιώνιος είχε καλή στιγμή στο 61′ εκ νέου με τον Εμμανουηλίδη. Λίγες στιγμές αργότερα, ο Λυμπεράκης πάτησε τον Τσιγγάρα και αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλάζοντας τις αριθμητικές ισορροπίες στην αναμέτρηση. Ωστόσο, ο Πανιώνιος δεν επέτρεψε στον Παναιτωλικό παρά το πλεονέκτημά του να απειλήσει και έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Τσιλούλη στο 72′. Oι φιλοξενούμενοι μάλιστα έφτασαν κοντά στο γκολ στο 76΄ με τον Εμμανουηλίδη ο οποίος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Κνετ. Ο Ντίαζ είχε καλή στιγμή στο 78′, ενώ ακόμη κλασσικότερη ήταν η ευκαιρία με το σουτ του Σιέστεντ στο 80′. Στο 84′ ο ρέφερι αρνήθηκε πέναλτι για τον Παναιτωλικό, σε χέρι μέσα στη μεγάλη περιοχή. Στον υπολειπόμενο χρόνο το γκολ δεν ήρθε και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους ανθρώπους του Παναιτωλικού να διαμαρτύρονται σε έντονο ύφος στον διαιτητή Τσαμούρη, κατά την αποχώρηση των δύο ομάδων προς τα αποδυτήρια.

O Παναιτωλικός στρέφει ξανά την προσοχή του στο Πρωτάθλημα υποδεχόμενος το ερχόμενο Σάββατο τον Ατρόμητο, σε ένα ματς όπου θα έχει ξανά τον κόσμο στο πλευρό του και όπου η νίκη είναι μονόδρομος.

Παναιτωλικός (Μ. Χάβος): Κνετ, Τζανακάκης (66′ Σανιά), Μαρσιάλ, Σίενστεντ, Κέβιν, Τσιγγάρας, Ταχάρ (37′ Μιμίτο), Ντουάρτε, Ντίας, Φυτόπουλος, Μπαΐροβιτς.

Πανιώνιος (Ν. Παπαβασιλείου): Kότνικ, Ρέντζας, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Λυμπεράκης, Κιάκκος, Οικονομίδης, Εμμανουηλίδης, Μιλόγεβιτς (58′ Τσιλούλης), Μασούρας (84′ Παπαγεωργίου), Αραμπούλι.