Ξανά κορυφή ο Άρης 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης

Αν και σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες, ο Άρης κατάφερε εν τέλει να πάρει τη νίκη με 1-0 επί του Αστέρα Τρίπολης στο «Κλεάνθης Βικελίδης», σε παιχνίδι για την 7η αγωνιστική της Super League. Οι Θεσσαλονικείς παρέμειναν μόνοι τους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα – έστω και με παιχνίδι παραπάνω – χάρη στο αυτογκόλ του Τριαντάφυλλου Πασαλίδη στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 15’ για τους γηπεδούχους. Από ενέργεια του Ματέο, ο Μάνος άργησε να σουτάρει, η μπάλα έφτασε στον Μαντσίνι ο οποίος νικήθηκε από τον Νίκο Παπαδόπουλο. Τον Παπαδόπουλο… μιμήθηκε ο Σιαμπάνης δέκα λεπτά αργότερα, με τον τερματοφύλακα του Άρη – στο ντεμπούτο του – να αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Τριαντάφυλλου Πασαλίδη. Σε ετοιμότητα ήταν ο Παπαδόπουλος και στο 35’, στο σουτ του Μάνου, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται δίχως κάτι περισσότερο.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πιο φουριόζοι στην επανάληψη. Κι αν ο Γκάμα αστόχησε στο 53’, ο… Πασαλίδης αποδείχθηκε πιο εύστοχος δυο λεπτά αργότερα. Από γύρισμα του Πορτογάλου εξτρέμ, ο Έλληνας αμυντικός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0 στο 55’! Θα μπορούσε, μάλιστα, ο Άρης να πετύχει και δεύτερο γκολ δευτερόλεπτα αργότερα, όμως η τελική επιλογή του Μαντσίνι δεν ήταν η ενδεδειγμένη. Ο νεοεισελθών Σαντέ Σίλβα λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ στην πρώτη του εμφάνιση με τα «κίτρινα», ωστόσο στο τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο στο 67’ σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο τερματοφύλακας του Αστέρα νίκησε σε δύο περιπτώσεις τον Μάνο (84’, 89’), αλλά και ο Σιαμπάνης είπε «όχι» στο 90’ στην κεφαλιά του Χερόνιμο Μπαράλες!

Χριστάκογλου (Χαλκιδικής), Τέταρτος: Γιώργος Βρέσκας (Πιερίας).

Κίτρινες: Γκαρσία, Μαντσίνι, Μάνος, Σιαμπάνης – Τίλικα, Τασουλής, Μουνάφο.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Σάκιτς, Μπεναλουάν, Δεληζήσης, Τζέγκο, Ματίγια (86’ Λόπεθ), Μαντσίνι (61’ Σίλβα), Μάνος, Γκαρσία, Γκάμα (77’ Κάτσε).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Σουάρεθ, Πασαλίδης (90’ Φερνάντεθ), Μουνάφο, Βαλιέντε (72’ Ιγκλέσιας), Ριέρα (61’ Γκόμεζ), Τίλικα (72’ Σίτο), Μπαράλες, Κρέσπι (61’ Ορόσκο).