Πρωτιά η εθνική εφήβων στον όμιλο, νίκησε και την Σερβία

Την πρώτη θέση στον όμιλο της πήρε η εθνική ομάδα μπάσκετ των εφήβων που νίκησε και την Σερβία με 69-60 στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που γίνεται στο Ηράκλειο.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έκανε πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο και ανέτρεψε την κατάσταση του πρώτου μέρους παίρνοντας σχετικά εύκολα τη νίκη. Τρεις Έλληνες διεθνείς τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων (Τολιόπουλος 11, Ντόρσεϊ 10, Παπαγιάννης 10), τη στιγμή που από την Σερβία μόνο ο Τζόκοβιτς (14π.) ήταν διψήφιος…

Η εθνική θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη για την φάση των «16» την Τυνησία που κατέλαβε την τέταρτη θέση του 3ου ομίλου.

Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα που γρήγορα βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ (2-7), ωστόσο οι Έλληνες διεθνείς αντέδρασαν και με σερί 10-0 προσπέρασαν με +5 (12-7). Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη και οι Σέρβοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με το σκορ υπέρ τους (15-20). Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου οι Σέρβοι εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθω των ελλήνων ξέφυγαν με +9 (15-24), όμως οι παίχτες του Ηλία Παπαθεοδώρου μάζεψαν τη διαφορά και στο 16’ ισοφάρισαν σε 27-27, μετά από επιμέρους 12-3. Ωστόσο οι Σέρβοι και πάλι ανέκτησαν μικρή διαφορά και έκλεισαν το ημίχρονο με 33-37. Η εθνική βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος πλησίασε στον πόντο στο 30’ (46-47), ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο σημαντική βοήθεια έδωσε ο ομογενής Ντόρσεϊ που πέτυχε 10 πόντους και έδωσε το έναυσμα για να φτάσει η εθνική στη νίκη με 69-60.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-37, 46-47, 69-60

Διαιτητές: Βάζκεζ (Πουέρτο Ρίκο), Πασκουάλ (Φιλιππίνες), Σορτ (ΗΠΑ)

ΕΛΛΑΔΑ: Τολιόπουλος 11 92), Λούντζης 7 (5 κλεψ.), Κώττας 3, Ντόρσεϊ 10 (1), Μήτογλου 9, Μουράτος 1, Σκουλίδας 9 (1), Τσαλμπούρης, Μπιλλής, Σταμάτης 9, Παπαγιάννης 10 (5 ταπ.), Χαραλαμπόπουλος.

Σερβία: Πένο 3 (1), Αρανίτοβιτς 3, Μαρίνκοβιτς 9 (2), Όστοϊτς 5, Τζόκοβιτς 14, Στογιάνοβιτς 5 (1), Ντόκοβιτς 2, Λαζάρεβιτς 2, Σίμανιτς 5, Γκλίσιτς, Βούτσετιτς 9, Μιλαντίνοβιτς 2.

ΠΗΓΕΣ: ΑΠΕ-ΜΠΕ, ΕΡΤ, ΕΟΚ