Σαρωτική η εθνική Εφήβων, νίκησε με 77-54 την Τουρκία

Δεύτερη σερί νίκη για την εθνική μας ομάδα μπάσκετ των Εφήβων στην δεύτερη φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στον Βόλο, καθώς νίκησε άνετα με 77-54 την Τουρκία.

H ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου χρειάζεται αύριο πάση θυσία τη νίκη επί της Ρωσίας (29/7, 21:15) για να πάρει την πρόκριση για τους «8». Σε διαφορετική περίπτωση θα ελπίζει σε ήττα της Ιταλίας από την Βοσνία.

Τα δεκάλεπτα: 8-20, 24-42, 37-63, 54-77

Παπαγιάννης και Χαραλαμπόπουλος κυριάρχησαν στην επίθεση της Εθνικής με τον πρώτο να τελειώνει και σήμερα νταμπλ νταμπλ σε πόντους (15) και ριμπάουντ (14) και τον δεύτερο να οργιάζει στο κομμάτι της δημιουργίας (10 ασίστ!), να προσθέτει επίσης 15 πόντους και να… αγγίζει το τριπλ νταμπλ με 8 ριμπάουντ.

Η Εθνική χρειάστηκε ένα μόλις δεκάλεπτο σωστής αμυντικής λειτουργίας για να χτίσει μία διαφορά ασφαλείας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κράτησε στους 8 πόντους τους Τούρκους στην πρώτη περίοδο και με τον Παπαγιάννη να επικρατεί στην αντίπαλη ρακέτα η ελληνική ομάδα βρέθηκε στο 10΄ στο +12 (8-20). Με την ίδια διάρκεια στην άμυνα στο υπόλοιπο του αγώνα και με ρεσιτάλ δημιουργίας (25 ασίστ) οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου εκτόξευσαν γρήγορα τη διαφορά στους +18 πόντους (20-38 στο 17΄), μετά από τρίποντο του Σκουλίδα, ενώ στο 31΄ εκτοξεύτηκε σε μη αναστρέψιμα επίπεδα (+30π. 37-67).

Τυπικής διαδικασίας το υπόλοιπο της αναμέτρησης με την Εθνική να φτάνει άνετα στο τελικό 77-54, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα.

Διαιτητές: Ρίζικ (Ουκρανία), Μπρζιακ (Σλοβακία), Ροσό (Γαλλία)

Τουρκία (Ντερίν): Αλ 6, Γιλμάζ 4, Οντσέλ 6, Τασκιράν, Ούλκερ 3, Μπερίσα 2, Κορκμάζ 2, Ντουρμάζ 6, Γκαζί 17, Μπαϊράκ 2, Γιουρτσεβέν 6, Τουντς

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 9, Ντουζίδης, Μιλεντίγιεβιτς 2, Φλιώνης 1, Μιχαλούτσος, Μουράτος 8, Σκουλίδας 11, Χρηστίδης 7, Δίπλαρος 8, Σκορδάς, Παπαγιάννης 15 (14ρ), Χαραλαμπόπουλος 15 (8ρ, 10ρ)