Στη Σούπερ Λίγκα η Κέρκυρα, διακοπή στο Μενίδι

Την επιστροφή της στη Σούπερ Λίγκα σφράγισε η Κέρκυρα που νίκησε με 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης για την 31η αγωνιστική της Φούτμπολ Λιγκ.

Τα τέρματα των «Φαιάκων» σημείωσαν οι Χιντζίδης (54’) και Σουάνης (68’), ενώ η «ελαφρά ταξιαρχία» τελείωσε τον αγώνα με εννέα παίκτες, λόγω αποβολής των Κονέ (71’) και Βάντερσον (90’+).

Διακοπή στο Μενίδι

Στα χαρτιά κερδίζουν το ματς τα Χανιά με τον Αχαρναϊκό, καθώς ενώ το παιχνίδι ήταν στο 89ο λεπτό με το αποτέλεσμα στο 0-0 διακόπηκε καθώς από την κερκίδα έπεσε μπουκάλι και χτύπησε τον βοηθό του διαιτητή. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν από το 53’ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κωστόπουλου. Στο 89’, ο διαιτητής Μιχαηλίδης υπέδειξε πέναλτι υπέρ των Κρητών για χέρι αμυνομένου, με αποτέλεσμα να υπάρξουν έντονες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους, και, όταν πήγε να συμβουλευθεί τον βοηθό του, ο επόπτης χτυπήθηκε από μπουκάλι που πετάχτηκε από την εξέδρα. Αμέσως ο ρέφερι από τη Βοιωτία αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο και, παρά τις διαβουλεύσεις που ακολούθησαν, ύστερα από περίπου 15 λεπτά ανακοινώθηκε η οριστική διακοπή της αναμέτρησης λόγω του τραυματισμού του βοηθού διαιτητή. Πλέον αναμένεται τα Χανιά να κερδίσουν τον αγώνα «στα χαρτιά» και να επιβληθεί τιμωρία στον Αχαρναϊκό.

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Παναχαϊκή-Ολυμπιακός Βόλου        3-0 (α.α.)

Εργοτέλης-Αναγέννηση Καρδίτσας    0-3 (α.α.)

18. Εργοτέλης 30 7

* Ο Ολυμπιακός Βόλου και ο Εργοτέλης έχουν αποχωρήσει από το πρωτάθλημα και έχουν τιμωρηθεί με αφαίρεση εννέα βαθμών και δώδεκα βαθμών, αντίστοιχα. Από τις Καλλιθέα, Ζάκυνθο και Παναχαϊκή έχουν αφαιρεθεί από τρεις βαθμοί.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi/actionimages