Στην εκπνοή ο Ουσέρο “λύτρωσε” τον Ατρόμητο

Με γκολ του Ουσέρο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ατρόμητος πήρε σημαντική νίκη με 1-0 επί της Καλλονής στο Περιστέρι και επέστρεψε στις νίκες μετά από σχεδόν δύο μήνες (18/10 η τελευταία νίκη με 1-0 μέσα στη Βέροια).

Με εννιά παίκτες τελείωσε τον αγώνα η Καλλονή λόγω αποβολών των Ελλακόπουλου (76′) και Κεϊτά (90΄).

Ελάχιστες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μένουν στο μηδέν. Η Καλλονή έσπασε την κατοχή του Ατρόμητου, απειλώντας την εστία του Γκορμπούνοφ με κάποια σουτ, ενώ οι γηπεδούχοι έγιναν επικίνδυνοι στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, αλλά χωρίς το σκορ να αλλάξει.
Στην επανάληψη ο Ατρόμητος μπήκε στο ματς αποφασισμένος να πιέσει. Αρχισε να πιέζει την άμυνα της Καλλονής, αλλά οι ενέργειες του ήταν βεβιασμένες και εύκολη «λεία» για τους αμυντικούς της ομάδας της Μυτιλήνης. Τα λεπτά περνούσαν και το άγχος βάρυνε περισσότερο τα πόδια των γηπεδούχων, οι οποίοι πίεζαν, με ανορθόδοξο, όμως, τρόπο, την άμυνα της Καλλονής, έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα, λόγω της αποβολής του Ελλακόπουλου στο 76ο λεπτό.
Στο 85′ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, καθώς μετά από λάθος του Γεωργίου, σουτ του Ούμπιντες, ο Χογκ απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ. Ο Ατρόμητος συνέχισε να πιέζει στα τελευταία λεπτά και δικαιώθηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Ουσέρο να νικά τον Χογκ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
Ο διαιτητής, Φωτιάδης (Σερρών), έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Μπίτολο, Ουσέρο – Μανούσο, Κεϊτά, Τσαμπούρη, Γεωργίου.

Ατρόμητος (Δέλλας): Γκορμπούνοφ, Κούρος (77′ Λε Ταλέκ), Μπιτόλο, Φυτανίδης, Κοντοές, Ούμπιδες, Μπρίτο, Μπαστακός (46′ Πίτου Γκαρσία), Ναπολεόνι, Ουσέρο, Λημνιός (58′ Μαρσελίνιο).

Καλλονή (Θεοδωρίδης): Χογκ, Ούκα, Γιορέντε (13′ λόγω τραυματισμού Κρολ), Τσαμπούρης, Κεϊτά, Αναστασιάδης, Σαμπά (71′ Ελλακόπουλος), Καλτσάς, Γεωργίου, Μπαργκάν (80′ Αντέτζο), Μανούσος.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi/actionimages