Στο ρελαντί ο Ολυμπιακός 3-0 τον Πανιώνιο

Με το δεξί μπήκε ο πρωταθλητής Ολυμπιακός στο νέο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκα, καθώς νίκησε άνετα στο «Καραϊσκάκη» τον Πανιώνιο με 3-0. Τα τέρματα των «ερυθρόλευκων» πέτυχαν οι Φορτούνης (25’), Μπουχαλάκης (72’) και Ντοσεβί (90’+).

Δεν δυσκολεύτηκε ο Ολυμπιακός να βρει ρυθμό από τα πρώτα λεπτά και να ελέγξει το παιχνίδι. Στο 25’ καρποφόρησε η κυριαρχία των παιχτών του Μάρκο Σίλβα με το σουτ στη κίνηση του Φορτούνη μετά την πάσα του Ντουρμάζ (1-0). Ο Πανιώνιος προσπάθησε να αντιδράσει και απείλησε στο 52’ με τον Μπακασέτα αλλά ο Ρομπέρτο κράτησε ανέπαφη την εστία του. Στο 72’ οι «ερυθρόλευκοι» διπλασίασαν τα τέρματα τους και κλείδωσαν τη νίκη με το τέρμα του Μπουχαλάκη (2-0), ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντοσεβί διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Διαιτητής: Δελφάκης

Κίτρινες: Μαζουακού – Μπακασέτας

Ολυμπιακός (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Μπουχαλάκης, Πάρντο (76΄ Σεμπά), Ντουρμάζ, Φορτούνης (87΄ Ντοσεβί), Φινμπόγκασον (69΄ Χάρα).

Πανιώνιος (Μαρίνος Ουζουνίδης): Παπαδόπουλος, Αργυρόπουλος, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Οικονόμου, Κόρμπος, Σιώπης (65΄ Μητρόπουλος), Μασούρας, Μπουμάλ, Μπακασέτας (77΄ Καθάριος), Ντουρμισάι (65΄ Ανσαριφάρντ).

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ