Στους τέσσερις ο Άρης 64-61 την ΑΕΚ

Μετά από ένα ματς-θρίλερ που είχε διακοπή και μιας ώρας λόγω αντικατάστασης της στεφάνης (γκρέμισε ο Χάγκινς τη μπασκέτα με κάρφωμα στο 21’), ο Άρης νίκησε την ΑΕΚ με 64-61 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Χάγκινς με 17 πόντους ενώ από την «Ένωση» ξεχώρισε ο Μαυροκεφαλίδης με 14 πόντους.

Το ντέρμπι στο «Αλεξάνδρειο» τα είχε όλα. Ένταση, συχνές εναλλαγές στο σκορ, από την αρχή ως το τέλος, σκληρά φάουλ που δεν «έβλεπαν» οι διαιτητές, αλλά και διακοπή μιας ώρας λόγω αντικατάστασης της στεφάνης. Στο 21’ ο Χάγκινς με άλει-ουπ στηρίχτηκε στη μπασκέτα (σκορ 40-36) και την γκρέμισε με αποτέλεσμα μέχρι να αντικατασταθεί η στεφάνη, να περάσει μια ώρα ολόκληρη.

Η υπεροχή της ΑΕΚ στα επιθετικά ριμπάουντ έδωσε στην «Ένωση» προβάδισμα πέντε πόντων (10-15). Με επιμέρους σκορ 7-2 ο Άρης απάντησε και πλησίασε στο καλάθι 17-19 ένα λεπτό πριν την λήξη της περιόδου, που τελικά βρήκε την Ένωση να προηγείται με τρεις πόντους (18-21). Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πετυχαίνοντας εκατέρωθεν τρίποντα εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία του σκορ με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει ισόπαλο 36-36.

Στους τέσσερις ο Άρης 64-61 την ΑΕΚΈνα λεπτό μετά το ξεκίνημα του αγώνα στο δεύτερο μέρος, με το κάρφωμα του Χάγκινς που στηρίχθηκε στη μπασκέτα, το ματς διεκόπη για μια περίπου ώρα μέχρι να αλλαχθεί η στεφάνη. Η διακοπή έπαιξε σημαντικό ρόλο καθώς και οι δύο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη με τον Άρη να έχει μικρό προβάδισμα στο 30’ (51-47). Η ΑΕΚ με σερί 8-0 προηγήθηκε στο 33’ (51-55) και το θρίλερ συνεχίστηκε μέχρι το φινάλε όπου ο Άρης ξέφυγε με πέντε (63-58) στα τελευταία δευτερόλεπτα κλειδώνοντας τη νίκη-πρόκριση των γηπεδούχων. Το τελικό 64-61 διαμορφώθηκε με την βολή του Ανοσίκε.

Τα δεκάλεπτα:18-21, 36-36, 51-47, 64-61

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 6 (2), Τσούπκοβιτς 2, Ουάιτ 4, Ουότερς 10, Ζάρας 5 (1), Χάγκινς 17, Κοέν 3 (1), Μούρτος 2, Σίμτσακ 6, ΜακΝιλ 9 (1).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ανοσίκε 5, Παπαντωνίου 7 (1), Χέρστον 10 (1), Μιλόσεβιτς 11, Σκραμπ 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 13 (1), Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 8, Ουόρεν 4.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: eurokinissi/actionimages (ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ)