Συγκλονιστικός Τσιτσιπάς έχασε 3-2 από τον κορυφαίο τενίστα Τζόκοβιτς (video)

Μετά από μια μεγάλη μάχη που διήρκεσε 4 ώρες ο Στέφανος Τσιτσιπάς γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ (6-3, 6-2, 5-7, 4-6, 6-1) από το νο 1 στον κόσμο Νόβακ Τζόκοβιτς στον δεύτερο ημιτελικό του Ρολάν Γκαρός, παρά το ότι προσπάθησε να γυρίσει τον αγώνα και να ισοφαρίσει με 2-2 σετ, από το αρχικό 0-2 του Σέρβου τενίστα.

Κάποια λάθη του Τσιτσιπά σε φαινομενικά εύκολους πόντους και το μεγάλο ατού του Τζόκοβιτς στην άμυνα από το σερβίς αλλά και η εμπειρία του δεν επέτρεψαν στον Έλληνα πρωταθλητή να ολοκληρώσει την ανατροπή, πρόσφεραν ωστόσο και οι δύο τενίστες στιγμές αγωνίας και όμορφο θέαμα υψηλού επιπέδου!

Στο πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε νωρίς πίσω με 3-0 games, καθώς ο Τζόκοβιτς κατάφερε να του κάνει break σε σερβίς του Έλληνα πρωταθλητή, ωστόσο στη συνέχεια αντέδρασε, αλλά χωρίς να καταφέρει να σπάσει το σερβίς του αντιπάλου του. Η εμπειρία του Τζόκοβιτς και μερικά πετυχημένα dropshots τον βοήθησαν να πάρει μερικούς εύκολους πόντους και το τελικό 6-3 ήρθε μάλλον φυσιολογικά σε 43 λεπτά.
Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς μπήκε πολύ καλά, πήρε το πρώτο game, όμως στο δεύτερο έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το break στο σερβίς του Τζόκοβιτς κάνοντας μερικά αβίαστα λάθη. Αντίθετα, ο Τζόκοβιτς κατάφερε να κάνει στο 5ο game το break, παρόλο που ο Τσιτσιπάς που είχε το σερβίς, είχε προηγηθεί με 40-0!!! Στη συνέχεια ο Έλληνας άσος δεν κατάφερε να πάρει άλλο game, καθώς υπέπεσε σε πολλά λάθη, την ώρα που ο Σέρβος κορυφαίος τενίστας βελτίωσε πολύ το σερβίς παίρνοντας πολλούς άσους, κάνοντας άλλη μια φορά το break απέναντι στον Τσιτσιπά που ήταν φανερά εκτός ρυθμού αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι το τελευταίο game ο Τζόκοβιτς έκανε τρεις άσους για να το πάρει τελικά το σετ με 6-2 games σε 44 λεπτά.
Στο τρίτο σετ όπου έγινε «μάχη» ο Τσιτσιπάς ανέβασε ρυθμούς, κράτησε το σερβίς του, είχε καλές επιστροφές και για πρώτη φορά προηγήθηκε με 4-3 games, βάζοντας τις προϋποθέσεις για να κάνει την ανατροπή. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, καθώς ο Τζόκοβιτς αρχικά ισοφάρισε σε 4-4, και έκανε το break στο 9ο game και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 5-4. Το επόμενο όμως game ανήκε στον Τσιτσιπά που έκανε για πρώτη φορά το break στο σερβίς του Τζόκοβιτς. Τελικά κατάφερε να πάρει το σετ με 7-5 game σε 58 λεπτά, δίνοντας νέες ελπίδες για την ανατροπή.
H ανατροπή ήρθε στο τέταρτο σετ! Με σχεδόν αλάνθαστο παιχνίδι και εξαιρετικά σερβίς που δεν επέτρεψαν στον Σέρβο αντίπαλό του να βγάζει άμυνες ο Τσιτσιπάς από την αρχή πήρε το προβάδισμα στα games για να φτάσει τελικά στο 6-4! Όλα πια θα κρονόντουσαν στο 5ο και τελευταίο σετ!

Όμως στο 5ο σετ τελικά “μίλησε” η πείρα” του Νόβακ Τζόκοβιτς που κάνοντας γρήγορα δύο φορές το break στο σερβίς του Τσιτσιπά πήρε ένα ασφαλές προβάδισμα με 4-1 στα games, απέναντι στον Τσιτσιπά που φάνηκε ότι είχε ξεμείνει από δυνάμεις από την υπερπροσπάθεια των τεσσάρων πρώτων σετ για να κλείσει τελικά με 6-1 το πέμπτο και τελευταίο σετ που στέλνει τον Σέρβο τενίστα στον τελικό της Κυριακής απέναντι στον Ισπανό Ράφα Ναδάλ.

ΠΗΓΗ: SPORTS.ERT.GR
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΠΕ-ΜΠΕ