Θριαμβευτική πρόκριση στα ημιτελικά για τον Τσιτσιπά που σάρωσε και τον Ρούμπλεφ (video)

Ούτε ο Ρώσος Ρούμπλεφ μπόρεσε να σταθεί εμπόδιο στην επέλαση του Στέφανου Τσιτσιπά στο Ρολάν Γκαρός, καθώς ο Έλληνας πρωταθλητής με άλλη μια άψογη εμφάνιση νίκησε πιο άνετα από όσο ίσως θα περίμενε και ο ίδιος με 3-0 σετ σε 1 ώρα και 54 λεπτά και προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης, για πρώτη φορά στην Ιστορία του!
Στο πρώτο σετ έγινε πραγματική μάχη που διήρκεσε 50 λεπτά. ο Στέφανος Τσιτσιπάς αν και δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε πίσω με 5-3 games, στη συνέχεια αντέδρασε και έκανε το break δύο φορές στο σερβίς του Ρούμπλεφ, κερδίζοντας με ανατροπή 7-5 το σετ! Ήταν το πρώτο, αλλά και καθοριστικό βήμα για την τελική επικράτηση του Έλληνα πρωταθλητή.
Στο δεύτερο σετ ο Ρώσος τενίστας έκανε πολλά αβίαστα λάθη και βρέθηκε νωρίς πίσω με 5-2 games, για να κερδίσει τελικά το σετ μόλις σε 32 λεπτά με 6-2 games! Ο εκνευρισμός του Ρούμπλεφ ήταν τόσο έντονος που στο τέλος του σετ πέταξε τη ρακέτα του!
Στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς ήταν πολύ καλός και σχεδόν αλάνθαστος μην επιτρέποντας σε κανένα σημείο του αγώνα να ελπίζει ο Ρούμπλεφ και κατάφερε να το κερδίσει με 6-3 games παίρνοντας συγχρόνως μια άτυπη ρεβάνς για την ήττα του στον πρόσφατο τελικό του τουρνουά του Αμβούργου.

ΠΗΓΗ: SPORTS.ERT.GR