Βήμα πρόκρισης για Ουκρανία και Σουηδία – Συγκίνηση στη Στοκχόλμη και ενός λεπτού σιγή

Μέσα σε ένα έντονα φορτισμένο κλίμα λόγω της τραγωδίας στη Γαλλία έγιναν οι αγώνες σήμερα για τα μπαράζ πρόκρισης στα τελικά του Euro2016. Στη Στοκχόλμη οι θεατές του αγώνα Σουηδίας-Δανίας σηκώθηκαν όρθιοι κατά την τήρηση του ενός λεπτού σιγής εις μνήμη των θυμάτων της 13ης Νοέμβρη στο Παρίσι.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι η Σουηδία επικράτησε 2-1 της Δανίας στη Στοκχόλμη, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα μπαράζ για πρόκριση στα τελικά του EURO 2016, και απέκτησε ένα μικρό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς, που θα γίνει την Τρίτη στην Κοπεγχάγη.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι είχαν στη βασική ενδεκάδα τους Μάρκους Μπεργκ και Τζίμι Ντουρμάζ, προηγήθηκαν 2-0 με τέρματα των Φόρσμπεργκ (45΄) και Ιμπραϊμοβιτς με πέναλτι (50΄), αλλά οι Δανοί μείωσαν στο 80΄ με τον Γιόργκενσεν και αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους για να πάρουν το εισιτήριο για τα τελικά της Γαλλίας.

Η Ουκρανία έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα τελικά του EURO 2016, καθώς επικράτησε 2-0 της Σλοβενίας στο Λβιβ, στον πρώτο αγώνα μπαράζ των δύο ομάδων για ένα εισιτήριο για τη Γαλλία. Τα γκολ του Γιαρμολένκο στο 23΄ και του Σελεζνιόφ στο 54΄ δίνουν σαφές προβάδισμα στην ομάδα του Μιχαϊλ Φομένκο ενόψει της ρεβάνς, που θα διεξαχθεί την Τρίτη (17/11) στο Μάριμπορ.