Χρυσοί οι Μάντης/Καγιαλής στο παγκόσμιο κύπελλο ιστιοπλοΐας 470 στο Σανταντέρ

Νέα μεγάλη επιτυχία για τους Παναγιώτη Μάντη και Παύλο Καγιαλή που κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου της κλάσης 470, που ολοκληρώθηκε σήμερα στο Σανταντέρ της Ισπανίας.

Οι «χάλκινοι» Ολυμπιονίκες του Ρίο κατέλαβαν την έβδομη θέση στη medal race, αλλά είχαν ήδη εξασφαλίσει σημαντικό προβάδισμα και δεν απειλήθηκαν επί της ουσίας να χάσουν την πρώτη θέση. Το ελληνικό πλήρωμα ολοκλήρωσε τον αγώνα με 36 βαθμούς ποινής, έναντι 42β. των Αυστριακών Μπάργκεχρ-Μαχρ και 43.6β. των Ιταλών Φεράρι-Καλάμπρο (νικητές της medal race), οι οποίοι πήραν τη δεύτερη και την τρίτη θέση αντίστοιχα.

Σημαντική επιτυχία για την ελληνική ιστιοπλοϊα αποτελεί και η δεύτερη θέση της Βασιλείας Καραχάλιου στα Laser Radial, μετά από σκληρή μάχη με την Ουρουγουανή Μορέιρα Φρασκίνι και τη Βελγίδα Πλάσχαερτ, τις οποίες ξεπέρασε κατά ένα βαθμό (65 έναντι 66). Νικήτρια της κατηγορίας ήταν η επίσης Βελγίδα Ακερ με 43 βαθμούς ποινής.

Συγχαρητήριο τηλεγράφημα από τον ΠτΔ

Συγχαρητήριο τηλεγράφημα απέστειλε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Προκόπης Παυλόπουλος, στους Παναγιώτη Μάντη και Παύλο Καγιαλή, μετά το χρυσό μετάλλιο που κατάκτησαν στο Παγκόσμιο Κύπελλο της κλάσης 470 στο Σανταντέρ της Ισπανίας.

Στο κείμενο αναφέρεται: «Συνεχίζοντας την λαμπρή παράδοση των Ελλήνων Αθλητών στην ιστιοπλοΐα και κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο, αποδείξατε ότι η κορυφή σας ανήκει ως αποτέλεσμα των, ήδη αναγνωρισμένων, μεγάλων αθλητικών ικανοτήτων σας αλλά και του υποδειγματικού αθλητικού ήθους σας. Θερμά συγχαρητήρια»

ΠΗΓΗ: sports.ert.gr

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΡΧΕΙΟΥ